De europeiska reglerna för copyright måste moderniseras, men lagstiftarna släpar fötterna efter sig. Det tycker Richard Ovenden, chef för specialsamlingen vid Oxfords universitets berömda bibliotek, Bodleian.
Bodleian har, som första bibliotek i Europa, ett samarbete med sökmotorn Google. Biblioteket har just avslutat inskanningen av en bortåt en halv miljon böcker som forskare ska kunna hitta på nätet.
Projektet, Google Book Search, har varit – och är fortfarande i vissa delar av världen – kontroversiellt. Google stämdes för fyra år sedan av det amerikanska författarförbundet och publicistförbundet för ”massivt intrång i copyright”.
Men i höstas träffades en uppgörelse och stämningen drogs tillbaka.
I Europa har Google dock gått vidare med att i samarbete med stora bibliotek, som Bodleian, skanna in en del av samlingarna. Google erbjuder därefter, genom sin sökmotor, en närmast oöverträffad möjlighet för läsare att hitta böcker de inte ens visste fanns.
Det är i varje fall så som Richard Ovenden, och hans partner på Google, Santiago de la Mora, vill se det. De menar att böcker som försvunnit från bästsäljarlistorna, eller bokhandlarnas hyllor, kan finna nya läsare.
Men i USA har Google även, genom förra höstens uppgörelse, börjat skanna böcker där det finns copyright. Det ger läsarna möjlighet att få ”smakbitar” av böcker, som de sedan mot betalning kan beställa, eller läsa på nätet. Det senare bestämmer förläggaren.
Den skepsis som projektet möter bland författare och publicister världen över har dock inte försvunnit. Universitetsbiblioteket i Harvard i USA drog sig ur den del av projektet som handlade om att skanna in böcker där rättigheterna var kvar.
För Bodleians Richard Ovenden är konflikten frustrerande. Biblioteket har 11 miljoner böcker och många av dessa är ”föräldralösa böcker”, som Ovenden kallar dem. Det går inte att bevisa att böckerna inte är skyddade av copyright och därför törs han inte låta skanna dem.
– Så som vi tolkar lagen vore det olagligt för oss att göra det, säger han.
Och Ovenden tycker att lagstiftarna i Europa inte tar sig an problemet med tillräckligt allvar.
– Fokus för dem är att skydda de existerande rättigheterna för författare och förläggare – och det är rätt, säger han.
– Men vi har 100.000-tals böcker som finns i en gråzon. Och där borde vi få ha dem på Google, tillägger han