I dag blir det åter tillåtet att använda dubbat på bilen. Däcken räddar årligen flera liv – trots det är nyttan av dem omtvistad.
Hösten är här och med den kommer kylan. Halkan kan slå till när som helst, varför experter nu slår ett slag för vinterdäcken.
Men Thomas Andersson, pressekreterare vid Trafikverket, menar att det är upp till var och en att avgöra om det ska vara dubbat eller odubbat:
– Alla måste se till sina behov. Men om du har antisladdsystem kan du mycket väl välja däck utan dubbar. Även i norraste Norrland, säger han.
Dubbdäcken är omtvistade. De bullrar och river dessutom upp dammpartiklar på vägarna som i förlängningen kan påverka människors livslängd.
Göran Andersson, utredare vid Transportstyrelsen, menar att man naturligtvis måste väga för- och nackdelarna mot varandra. Ändå anser han att nyttan av dubbat är oöverträffad.
– Det spelar ingen roll om du har antisladdsystem eller inte. Även då krävs viss friktion mot vägbanan. Om man vill ha bästa möjliga grepp på vinterväglag så är dubbade däck bättre än odubbade däck.
Bäst är, säger han, om de därtill hinner komma på i god tid.
– Dels är man förberedd då halkan kommer, dels har man hunnit rugga upp däcken. Eftersom gummit legat oanvänt under sommaren krävs några mils körning för att ytan ska bli så bra som möjligt.
Förbud mot dubbdäck råder på vissa gator i bland annat Stockholm och Uppsala.
Redan i höst kan riksdagen komma att fatta beslut om att kommunerna ska få skapa miljözoner i städerna där dubbdäck kan förbjudas. Syftet är att minska luftföroreningarna. Här bedöms alltså miljövinster väga tyngre än den ökade olycksrisken.