MOTORKRÖNIKOR

Lasse Swärd: GM trodde aldrig på Saab

Publicerad 2012-01-21 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Saabs bilar var alldeles för udda för att locka andra kunder än kärntruppen av entusiaster. Ingen tillverkare kan leva på så låga årliga volymer som hundra tusen bilar. Vi försökte kompensera det genom att låta Saabbilarna dela komponenter med andra GM-bilar, främst Opel, men det misslyckades. Saabs egensinniga tekniker obstruerade. De ville skruva till allting efter eget huvud, till och med tunga och dyra delar som värme och luftkonditionering.

Så gick det som det gick också, skriver General Motors legendariske produktgeneral Bob Lutz i den nyutkomna boken ”Car guys vs bean counters”, Bilmänniskor mot räknenissar. Gissa vilka som får på nöten!

Jag har träffat Bob Lutz flera gånger och alltid med stor behållning. Han är en färgstark person med ett mustigt språk, rena rubrikmaskinen. Han är träffsäker också, som den stridspilot han varit.

I boken beskriver Bob Lutz sin långa karriär inom bilindustrin. Fokus ligger på de senaste tio åren, hur han uppfattade sin roll på GM, vad han såg, kände och försökte åstadkomma. Det var inte lite, om man får tro honom. Han återupprättade designavdelningens centrala roll, ja mer än så – han bankade in i varenda människa att allt kretsar kring produkten. Att den måste ha hög kvalitet är självklart, liksom att den måste vara enkel att tillverka och göras lönsam. Men det avgörande är att den får en själ – och det kan den bara få om den görs med hjärtat, inte med räknenissens vänstra hjärnhalva.

Så var det länge på GM. Bob Lutz blev förfärad av vad han såg i pipeline när han tillträdde 2001. Och till hans oförställda häpnad höll designchefen med om att bilarna var fula, men de var utvecklade helt enligt gällande interna process, sade han. Det var vad som gällde. Flödet. Processen. Utan tanke på slutresultatet.

Så gick det som det gick också för GM med konkurs 2009. Trots Lutz!

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 5 2 tweets 3 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 58 15 tweets 43 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.