Dåligt stöldskydd i 4 av 10 nya bilar

Uppdaterad 2010-05-24 06:45. Publicerad 2010-05-24 06:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fyra av tio nya bilmodeller har ett undermåligt stöldskydd. Det visar försäkringsbranschens senaste klassificering.

– Vi kan inte vara nöjda med att fyrtio procent av bilarna inte når upp till en godkänd nivå, kommenterar Anders Edvardsson, ansvarig för stöldskyddsnormen NVSA hos Trafikförsäkringsföreningen.

NVSA är en förkortning för ”New vehicle security assessment”, en engelsk stöldskyddsnorm som infördes i Sverige 2008 i syfte att driva på bilfabrikanterna. Normen värderar hur bra skydd det finns mot stöld av bilen samt skydd mot inbrott i bilen.

I den senaste genomgången återfinns cirka 70 nya bilar som lanserats från sommaren 2008 fram till 2010.

Det finns dock ett stort problem. Flera bilfabrikanter vill inte berätta för vare sig kunderna eller försäkringsbranschen hur bra stöldskyddet är.

Om BMW, Honda, Kia och Mercedes-Benz vet man därför inte besked.

– Vi har träffat dem. De lämnar inga motiv. De väljer att inte svara. Några skäl har de inte angett, berättar Anders Edvardsson.

Också Chevrolet och Ford saknas i granskningen. Men de har lovat ingå i NVSA-undersökningen framöver.

Bland de bedömda bilmodellerna spretar det kraftigt. Vissa har ett gott skydd mot stöld och inbrott. Andra ett uselt.

– Vissa biltillverkare gör bedömningen att det inte har någon betydelse för försäljningen, kommenterar han.

Försäkringsbranschen är dock nöjd med att det sker en positiv utveckling. Biltillverkarna blir alltmer medvetna och pressade att förbättra stöldskyddet, vilket de också gör. Toyota nämns som ett bilmärke som tydligt förbättrat sig.

Ungefär 60 procent av de bedömda bilmodeller får godkänt. Hela 38 procent får omdömet: ”mycket bra”. Bland de bästa finns Audi, Porsche, Renault och Saab. Bilmärken som Citroën, Peugeot, Mazda, Subaru och Suzuki hamnar i botten.

Vad gör man då med de bilmärken som inte samarbetar?

– Vi bestraffar dem som inte samarbetar med en riskdeklaration.

I slutändan handlar såväl ett okänt som ett dåligt stöldskydd om högre kostnader för bilägaren.

– Med stor sannolikhet betyder det en högre försäkringspremie. Det kan handla om betydande belopp, säger Anders Edvardsson.

Läs mer: Här är bilarna som är svårast – och lättast – att stjäla

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.