Inget överflödigt fett

Publicerad 2010-07-24 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

BMW 320d är en vacker tysk som flörtar med miljön – om du betalar för det

Vilken snygg bil!

Sällan har jag fått så många uppmuntrande kommentarer som med denna BMW 320d. Alla verkar falla för den.

Det börjar redan i Solna centrum där jag står parkerad utanför en pizzeria för att ta några bilder. Plötsligt knackar krögaren på rutan.

– Jag köper bilen, säger krögaren.

– Va?

– Jag köper den, jag ser att du tar bilder för en annons. Strunt i det, jag köper den, säger han.

– Tyvärr, det är en testbil, den är inte till salu.

– Vad synd, säger han och återvänder till krogen och gästerna.

Samma reaktion på gatan hemma när grannar och bekanta passerar. Tummen upp, leenden och suktande blickar. Onekligen imponerande med tanke på att model­len debuterade 2005 och fick en ansiktslyftning 2008.

BMW:s 3-serie är företagets bäst säljande modell – kring 400 000 bilar per år – och har så varit under lång tid. Den har alla de egenskaper konkurrenterna försöker uppnå, men inte riktigt lyckas med. De yttre formerna signalerar kraftfull elegans med både skarpa och mjuka linjer.

Här finns inte ett gram av fett, inte en enda överarbetad detalj. Fronten med den klassiskt njurformade grillen talar på långt håll om att här kommer en BMW. Provbilens kulör, röd metallic, verkar förstärka designens styrkor.

Bilen är lagom i storlek för singel­n eller den lilla familjen. När man tar plats bakom ratten är den första känslan att det här är en bil som ska köras. Förarens val. Den som inte känner det direkt förstår vad jag menar efter några kilometer. Med bakhjulsdrift, en viktfördelning på fifty-fifty och ett antisladdsystem som inte håller igen på alltför mycket av sidokrafterna vid provocerad körning får du en belönande körupplevelse, även med denna diesel.

Tyvärr måste du vara rörlig i kroppen för att enkelt kliva i och ur bilen. Du sitter ganska djupt ner i förarstolen. Har du problem med ryggen eller svårt att vrida på överkroppen finns bättre val.

BMW:s tekniker har länge varit skickliga på att förena hög effekt med låg bränsleförbrukning. Med denna bil tar de ytterligare ett kliv. Eller vad sägs om en tvåliters turbod­iesel på 163 hk och ett vridmoment på hela 380 newtonmeter – som nöjer sig med 4,1 liter/100 km? Det motsvarar 109 gram koldioxid per kilometer. Gränsen för miljöbil går vid 120 gram. Den brittiske motorreportern Tom Ford, känd från tv-programmet ”Fifth Gear”, lyckades köra 163 mil på en tank. Som lägst var han nere i 0,37 liter/mil. Vi låg strax över 0,4.

Visserligen kan även konkurrenter som Audi och Volvo erbjuda motsvarande bilar, A4 och S40, men de matchar inte BMW:s effekt, styrka och prestanda. Volvos snåldiesel ger 105 hk och Audis 136 hk. Mercedes har C220d som ger hela 170 hk, men den släpper ut 127 gram/km.

Hur har BMW lyckats? Sänkt chassi för lägre luftmotstånd, lättrullande däck på specialfälgar och högre utväxling på sjätte växeln är några åtgärder. Vidare finns start/stopp som slår av motorn vid exempelvis rödljus, men det kräver att du kopplar ur och sätter foten på bromsen. Det fungerar bara när motorn blivit varm.

BMW 320d är ett klockrent val för dig som söker en sportig mellanklassbil som är miljöbil. Och för dig som orkar med det höga instegspriset på 308 000 kronor. En tröst är att fri service i tre år eller 8 000 mil ingår.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Foto: Emiliano Rodriguez / Alamy Drömmarna är viktiga för att hjärnan ska fungera.

Drömmarna ”lurar” oss att sova

Människor drömmer inte för att vi sover – utan vi sover för att vi drömmer. Det menar neuropsykologen Mark Solms. Hjärnan tror att vi är sysselsatta.

Sömnen återställer hjärnan och minnet. Får lättare att lära oss saker.