Maxpris för Audis minsting

Uppdaterad 2010-07-06 14:05. Publicerad 2010-07-06 11:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Visst är A1 hundra procent Audi – men vem vill betala över 200 000 för fyra meter bil?

Betyg 3

Natürlich! När Audi ska visa upp sin nya lilla bil för unga stadsmänniskor så blir det i Europas trendhuvudstad.

Vi kör i Berlin och i den omgivande delstaten Brandenburg och dess huvudstad Potsdam. Sehr gut! Men varför är det så få som höjer på ögonbrynen när den minsta Audin, som mäter in under fyra meter, passerar?

Jo, för detta är en mycket disk­ret bil.

Det är som om Audiledningen tappat modet. Den skäms inte för sig lilla A1. Men har heller ingen formgivning som sticker ut.

Symtomatiskt är att trots att Audi gång på gång betonar möjligheterna att skräddarsy lilla A1:s interiör så har få av provbilarna något annat än svart inredning. Läs här ur pressmaterialet: ”A1 är en premiumbil för moderna människor”. Bilen riktar sig till de unga, välbeställda och varumärkesfascinerade. Det är därför Audi A8:s infotainment- och multimedieutrustning blivit tillval i lillbilen.

Inledningsvis finns fyra turbomaskiner att välja på: två bensinare och två dieslar. Audi Sverige tror mest på 1,4-liters bensinmotorn.

Men vi börjar med 1,2-litersmotorn och 86 hästkrafter. Den räcker till och kvalar in som miljöbil med ett koldioxidutsläpp på 119 gram per kilometer (gränsen går vid 120). A1 är lätt och väger in på cirka ett ton jämnt.

Med 1,4-litersmotorn blir det knepigare. Med manuell växellåda är utsläppet 126 gram/km. Väljer man den blixtrande snabba sjustegade dubbelkopplingsväxellådan, S-tronic, medan andra tillval som värsta ljudanläggningen, 18-tumshjul, soltak och punkteringsfria däck undviks, går det att få in också 1,4-litersmaskinen på 119 gram/km.

Men då har priset skenat till 196 000 kronor. Då finns ändå inte klimat­anläggning och aluminiumfälgar på bilen. Med dessa i ett paket tillsammans med golvmattor fram och bak samt höjdinställning av båda framstolarna för 12 000 kronor står det 208 000 kronor på prislappen.

För 3,95 meter diskret bil.

Men visst färdas man bekvämt. Det är hyggligt tyst. Den moderna motorn med variabla kamtider, variabelt insugningsrör och start-stoppfunktion är till belåtenhet. Inom avdelningen smartness ryms också bromskrafts­återvinning.

Fram sitter också längre personer bra. Baksätet är väl mest till för att några smidiga kompisar ska hoppa in för att åka med högst några kilometer till någon restaurang.

För den som nödvändigtvis vill ha en Audi A1 kanske det är idé att vänta till årsskiftet 2011–12 då den kommer som Sportback, det vill säga också med bakdörrar och kombiutrymme.

Väl avstämd som bilen är med en direkt elhydraulisk kuggstångsstyrning finns det sportighet nog för att A1 ska leva upp till den stolta devisen att den är ”hundra procent Audi”, som företaget ivrigt upprepar.

Audi Sverige tror att marknaden vill ha 500 A1:or i år, 1 000 nästa år och 1 500 under 2012.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.