Fallet Carolin Stenvall

Alldén kräver prövning av dödsorsak

Publicerad 2009-04-01 11:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Toni Alldén, som dömts till livstid för mord på 29-åriga Carolin Stenvall från Piteå, begär att Socialstyrelsens rättsliga råd prövar rättsläkarens slutsats om dödsorsaken. Det framgår av överklagandet till hovrätten som hans advokat Leif Silbersky skickat in.

Alldén hoppas att det rättsliga rådet ska underkänna rättsläkarens slutsats att offret var vid liv när han sköt två skott genom hennes kropp.

Leif Silbersky skriver i sin inlaga till hovrätten att Toni Alldén inte bör dömas för mord, utan enbart för de brott han själv erkänt, alltså vållande till annans död och brott mot griftefrid.

Silbersky vill också att Alldén ska tvingas betala lägre skadestånd till kvinnans anhöriga än vad tingsrätten i Gällivare krävde i sin dom den 19 mars. Alldén bör också slippa betala rättegångskostnaderna för de anhörigas rättegångskostnader, skriver advokaten.

Leif Silberskys överklagande av morddomen har skickats till Gällivare tingsrätt, som kommer att vidarebefordra den till hovrätten för övre Norrland i Umeå.
 

Silbersky säger till TT att frågan om vilken bevisning han kommer att åberopa i hovrätten delvis beror på om hovrätten går med på yrkandet om prövning av rättsläkarens slutsats.

- I så fall kommer jag att använda det som bevisning, om det talar till Alldéns fördel. Talar det inte för honom har jag ju möjlighet att kalla in egna experter som kan ifrågasätta slutsatsen att kvinnan levde när hon sköts, säger Leif Silbersky.

Advokaten kommer i hovrätten att framhålla att Toni Alldén lider av sjukdomen maladaptiv stressreaktion, och att den kan förklara hans reaktioner i samband med kvinnans död.

- Man har ju konstaterat att han lider av en psykisk särart. Det finns möjlighet för mig att föra bevisning i den delen för att visa att han inte haft något uppsåt att döda kvinnan, säger Leif Silbersky.

Toni Alldén genomgick kring årsskiftet en rättspsykiatrisk undersökning som visade att han inte lider av någon allvarlig psykisk störning.

- Det är en sak. Det är en helt annan sak att man konstaterat att han lider av den här sjukdomen, och då måste man ju ställa sig frågan om hur den har påverkat honom i den uppkomna stressen, säger Leif Silbersky.

Leif Silbersky har hittills bara talat med Toni Alldén i telefon, men planerar att längre fram besöka honom i häktet i Luleå.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Är det viktigt med jämställdhetstänk i förskolan?

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Foto: Thomas Karlsson

Von Brömssen kan få DN-pris

Tomas von Brömssen nomineras till DN:s kulturpris för sin roll i pjäsen ”Påklädaren”. ”Man får en stämpel i röven. Godkänd.”

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.

Vårdtagare låg död i veckor

Dödsorsaken okänd. Hemvårdare i Lunds kommun har missat att en person som de skulle vårda legat död i badrummet.