moderator: Välkommen till chatten med Statsminister Fredrik Reinfeldt. Chatten kommer att hålla på till klockan 12. Vi har fått in närmare 300 frågor, så tyvärr kommer Statsministern inte hinna svara på alla frågor!
Joel: Vad hände med sänkningen av skatten? Jag märkte nästan ingen skillnad!
Fredrik Reinfeldt: Tusenlappen är levererad. För nära nog alla heltidsarbetande. För de allra flesta mer därtill, närmar sig 1.500 mer i månaden för en sjuksköterska till exempel.
Mats Öbrink: Vad kan du göra för att Turkiet ska komma närmare EU under din tid som ordförande?
Fredrik Reinfeldt: Vi hoppas kunna öppna 1-2 förhandlingskapitel under vårt ordförandeskap. Det förutsätter ytterligare ansträngningar från Turkiet.
Dag Almerheim: Hej Fredrik! Om nu Moderaterna vill vara ett statsbärande parti och har funnit många gemensamma nämnare med Socialdemokratisk politik, hur kan det då komma sig att Ni inte söker ett regeringssamarbete med dem istället. De övriga allianspartierna har ju inte gått er väg. Tänk vilket starkt fundament för en långsiktig politik det skulle bli med S och M i samarbete! Eller det är väl inte så att detta utspel bara är en valtaktisk fint? Hälsningar Dag Almerheim
Fredrik Reinfeldt: Vår utgångspunkt är verkliga samhällsproblem och att utöka friheten för enskilda. Vi utgår inte från andra partier. Vi har en välfungerande regeringssamverkan med vår allians, vi kommer att arbeta för att den ska bli omvald 2010.
Pelle: Hur ska vi hålla både röda och sd borta i nästa val?
Fredrik Reinfeldt: Det säkraste är att rösta på allianspartierna. Vi måste förtjäna förtroendet genom att synliggöra verkliga samhällsproblem, och föra fram rätt förslag till lösningar.
Peter Bengtsson: Är moderaternas politik , för en ökad arbetskraftsinvandring under rådande lågkonjuktur ?
Fredrik Reinfeldt: Vi för en politik för fler jobb. Vi har möjliggjort för arbetskraftsinvandring. Det öppnar nu möjligheter att attrahera arbetskraft som annars skulle saknas på den svenska arbetsmarknaden. Viktigt att komma ihåg att även i lågkonjunktur kommer nya jobb fram och många byter jobb.
Jan: Hej jag undrar varför ni satsar på att sänka skatten för löntagarna främst när arbetsgivaravgiften är det största hindret från att faktiskt sätta fler människor i arbete? Att det kostar ett företag ungefär det dubbla gentemot vad löntagaren får i lönekuvertet är något jag tror inte många förstår. Men jag är nog inte den enda som tvekar att anställa personal, och oftast istället avstår då denna skatt är som den är. Några konkreta vallöften eller liknande kring denna fråga skulle uppskattas. Mvh
Fredrik Reinfeldt: Vi har sänkt arbetsgivaravgiften. Vi sänkte med 1 procent generellt från årsskifttet. Vi har sänkt med 17 procentenheter för den som anställer någon under 26 år. Vi har sänkt för den som anställer någon som står längre från arbetsmarknaden. Sänkta inkomstskatter för vanligt folk skapar fler arbetstillfällen, framförallt på lite sikt.
Anna: Hur tycker du förbindelserna mellan USA -Sverige har påverkats genom Obamas makttillträde?
Fredrik Reinfeldt: Positivt. Vi har närmat oss varandra i syn på klimatfrågan som betyder mycket för mig och Sverige. Han har ett unikt mandat för förändring som jag när jag träffat honom är övertygad om att han har viljan att använda.
Jonna: Varför sparar ni in så mycket pengar på förskolor och skolor? Klasserna blir större men det är samma lokaler och samma personalstyrka. Samtidigt väntas barnen prestera mer och man pratar om att höja kunskapsnivån. Hur ska den här ekvationen gå ihop?
Fredrik Reinfeldt: Vi har i varje budget tillfört nya resurser till skolan och kommunerna. Det handlar om ett nivålyft om 27 miljarder under denna mandatperiod. Finanskrisen drabbar hela vår ekonomi, också kommunerna. Viktigt att kommunerna värnar välfärdens kärna genom krisen. Vi har nu tecken på förbättringar i de offenliga finanserna. Det bör också poitivt påverka kommunerna framöver.
Kristofer: Vad tycker statsministern om framtidens arbetsmarknad? Trenden går mot mer bemanningsföretag och projektbaserade arbetstillfällen. För de som har högre utbildning är detta en vinstaffär där de kan ta bra betalt, medans för outbildade blir det slaveri med slitsamma och osäkra jobb som är dåligt betalda. Hur ska man förhindra att det blir en stor klyfta mellan folk i framtiden?
Fredrik Reinfeldt: Viktig fråga. Om alla som vill och kan jobba också ska kunna få ett arbete då kommer vi behöva många typer av jobb. Det måste vara justa villkor och en lön man kan leva på. Vi arbetar med att sänka trösklar för de som har svårt att hävda sig på arbetsmarknaden. Jag har här på stämman betonat att dessa ansträngningar måste fortsätta.
Nicklas: Hur kommer politiken att förändras med en allt ökande abetslöshet? Jag är för att sänka skatter och göra det lönt att jobba men nu förändras situationen och många kommer att hamna i utanförskap. Hur möter man efterdyningarna av recessionen?
Fredrik Reinfeldt: Mer av aktiv arbetsmarknadspolitik och utbyggd utbildningssektor genom krisen. Viktigt för att de 300.000 jobb vi riskerar se kortvarigt gå förlorade till följd av den globala finanskrisen inte biter sig fast i långvarig arbetslöshet. Vi har sänkt inkomstskatter och förbättrat arbetsmarknadens funktionssätt. Mer behöver göras, inte minst långsiktigt.
Kenneth: Hur kommer ni att jobba framöver för att sjukvården ska fungera bättre? Skulle det inte vara mer ekonomiskt att avskaffa landstingen och dela upp den funktionen mellan stat och kommun?
Fredrik Reinfeldt: Stämmans ena huvudfråga. Vi behöver en jämlik sjukvård med möjligheter för patienter och personal att påverka mer. Vi har en rad förslag som ska möjliggöra detta som det just nu diskuteras om här på stämman.
Joakim Engwall: Sänk löneskatterna! Jag skulle anställa flera om kostnaderna var lägre. Det är det absolut bästa sättet att skapa riktiga jobb. Allt annat som ROT-avdrag och bidrag skapar bara efterfrågan kosrtsiktigt.
Fredrik Reinfeldt: Vi har gjort det, framförallt för den som anställer någon under 26 år. Då är arbetsgivaravgiften sänkt med 17 procentenheter.
Fredrik Reinfeldt: Tack för alla frågor!
moderator: Då var det dags att avsluta chatten. Det har varit ett enormt intresse att ställa frågor, det har kommit in ca 550 frågor! Tack till alla medverkande!