"De vill både ha kakan och äta den"

Publicerad 2008-10-21 14:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen presenterar ett nytt, fördjupat samarbetspaket. Bland annat ska partierna ge ut tidning, driva nätsajt och skriva valmanifest ihop. Henrik Brors, chef för DN:s politikredaktion, förklarar varför utspelet kommer just nu.

- Två år återstår till nästa val och vid motsvarande tid före 2006, lanserades begreppet "alliansen" första gången. Det segerreceptet hoppas man nu kunna upprepa. Dessutom vill regeringen kontrastera oppositionens - främst socialdemokraterna och miljöpartiets - försök att visa upp sin enighet.


Alliansen sluter sig allt mer kring varandra - betyder det att de är på väg att bilda ett gemensamt parti?

- Inte inom överskådlig tid. De vill både äta kakan och ha den kvar. Deras strateger vet om att väljarna gillar samarbeten, men att de egna gräsrötterna aldrig skulle tolerera en ren sammanslagning. Nu är tanken att hålla de aktiva nöjda, och i samma slag vinna röster.

Hur mycket tjänar de på samarbetet?

- Svårt att säga. Om all historisk statistik stämmer blir det omöjligt för regeringen att vinna valet 2010. Men framför allt moderaterna har ökat sitt stöd de senaste veckorna och det här kan ge ännu en skjuts.

Hur enig är egentligen regeringen, och vilka frågor är de inte överens om?

- En rad punkter skiljer partierna från varandra, mest akut är frågan om könsneutrala äktenskap, som kristdemokraterna motsätter sig. Där har regeringen lovat att leverera en lösning före nyår. Lagen om anställningsskydd, som centern vill urholka, och värnskatten är andra stötesten.

Hur mycket påverkas vänsterblocket av alliansens utspel?

- De hamnar under hård press. I morgon tar s och mp tåget till Göteborg på turné men vänsterpartiet följer ju inte med. Det lär bli upphov till en hel del frågor framöver.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar EU-kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.