Tre koppar om dagen försöker han dricka, Åke Sjöholm - professorn och diabetesforskaren som visat att vanligt grönt te kan skydda mot diabetes och till och med hejda en diabetes som redan brutit ut. Åtminstone hos försöksdjur.
- Jag tar det förebyggande, säger han, och häller upp eftermiddagskoppen i tjänsterummet på Södersjukhusets tredje våning. Jag har diabetes i släkten och med åren lägger man ju på sig litet bukfett.
Att grönt te är ett enkelt och ofarligt sätt att förebygga diabetes är han övertygad om.
- Till skillnad från läkemedel saknar det biverkningar, det är billigt och lätt att få i sig. Och numer tycker jag riktigt bra om smaken.
Han rekommenderar grönt te till sina patienter och har, säger han, inte kunnat se några negativa effekter.
- Det är osannolikt att grönt te kan ersätta diabetesläkemedel, men som komplement fungerar det utmärkt. Tre-fyra koppar om dagen förbättrar blodsockerläget och insulinfrisättningen i bukspottkörteln. De patienter som nyligen utvecklat typ 2-diabetes, eller har förstadier, kan sannolikt ha nytta av grönt te. Bara i Sverige handlar det om ett par hundra tusen människor.
Diabetes är den vanligaste bakomliggande orsaken till hjärt-kärlsjukdom och beräknas förkorta livet med 10-15 år (beroende på när man får den).
Det är de gener som gjorde att våra förfäder kunde överleva svältperioder på ett par månader genom att lagra in fett, som i dag ger oss stillasittare bukfetma, insulinsresistens och diabetes.
- Bukfettet lagras in i levern, tarmarna och bukspottkörteln. Man kan säga att det blir en fettförgiftning av de insulinproducerande cellerna, förklarar Åke Sjöholm, som är professor i experimentell endokrinologi och överläkare vid Södersjukhusets diabetescentrum.
- När diabetesen upptäcks har patienterna i regel redan tappat hälften av sin diabetesproduktion. Och krasst uttryckt så går diabetes bara åt ett håll - utför. De läkemedel vi har i dag kan inte påverka utförsbacken. Det vi behöver är nya behandlingar som återställer insulinproduktionen eller får den att plana ut.
För två år sedan fick Åke Sjöholm, vid en kongress i USA, kontakt med de schweiziska kolleger som, liksom han själv, intresserat sig för det faktum att grönt te länge använts i den kinesiska folkmedicinen för att förebygga diabetes. Vilka skulle mekanismerna kunna vara?
Den studie de svenska och schweiziska forskarna gjorde baserades på diabetiska möss, som delades upp i tre grupper. En grupp matades i tio veckor med extrakt av grönt te, en grupp fick ett vanligt diabetesläkemedel och en grupp placebo, dvs sockerpiller.
Resultaten, som inte är publicerade ännu, men som presenterades i höstas vid en diabeteskonferens i Amsterdam, visade att de möss som fått grönt te-extrakt normaliserade sin sockertolerans lika mycket som de möss som fått diabetesläkemedel.
- Det var en mycket kraftfull effekt. De diabetiska mössens bukspottkörtlar såg nästan helt friska ut. Vi kunde se att det gröna te-extraktet skyddade mot celldöd, och stimulerade de insulinproducerande cellerna att börja dela sig. Man kunde alltså få cellerna att nyproducera sig.
Den biologiskt aktiva substansen i det gröna teet har visat sig vara en antioxidant kallad epigallocatechin gallate, EGCG. Den mängd av EGCG som krävs för att återställa de insulinproducerande cellernas mängd och hormonproducerande förmåga motsvarar tre-fyra kroppar grönt te om dagen.
Åke Sjöholm har forskat kring typ 2-diabetes i tjugo år.
- Hade man påstått för tio år sedan att grönt te skyddar mot diabetes så hade man blivit avfärdad med fnysningar om alternativmedicin och kvacksalveri. I dag är det helt annorlunda, våra resultat har blivit mycket väl mottagna och är till och med prisbelönta av Svenska läkaresällskapet.
De studier som hittills gjorts är dock bara baserade på möss. En exakt likadan studie är omöjlig att göra på människor eftersom man inte kan ta prover på bukspottkörteln utan att den skadas.
- Men principen fungerar på människor också, det vet vi sedan länge.
Forskarna ska nu gå vidare med två studier. Dels ska man studera de insulinproducerande cellerna och se vilka mekanismer som är involverade på gen-nivå i skyddet mot diabetes. Dels ska man göra en mindre studie på människor, baserad på patienter som precis fått diabetes och patienter som ska genomgå cortisonbehandling i tablettform (något man vet ökar risken för diabetes).
I fjol rapporterade Läkemedelsverket att vissa kosttillskott som bland annat innhållit extrakt av grönt te misstänkts ha orsakat kraftig leverpåverkan hos personer som tagit kapslarna. Men Åke Sjöholm tror inte att vanligt grönt te är skadligt för levern.
- Så vitt jag vet har det handlat om starkt koncentrerat extrakt av grönt te. Vanligt grönt te ger, som jag vet, ingen leverpåverkan. Tvärtom finns det studier som antyder att grönt te kan skydda levern.
Grönt te kommer från samma buskar som det svarta teet. Men skillnaden är att grönt te inte är oxiderat. De nyttiga antioxidanterna finns också i vanligt svart te, men i mycket mindre mängd, beroende på att de förstörs i jäsningsprocessen, när teet oxiderar. Därför fungerar det inte lika bra att dricka svart te.
- Man skulle behöva dricka tio gånger så mycket svart te för att få i sig tillräcklig mängd antioxidanter, säger Åke Sjöholm, som lyckats få flera kolleger på kliniken att dricka grönt te på eftermiddagsmötena. Med hustrun går det sämre.
- Jag försöker få henne att göra det, men hon tycker inte om smaken, hon tycker det är för beskt.