En välgörande julklapp

Publicerat 2007-12-14 18:01

I stället för att ge bort saker i julklapp kan man skänka pengar till välgörenhet i någon annans namn. För den som vill göra gott har den ideella organisationen Charity rating tagit fram en guide över effektiv hjälpverksamhet.

Charity rating

Charity rating är Nordens första verksamhet för informationsspridning, analys och utvärdering av den ideella sektorn.

Målet är att identifiera de organisationer som uppnår exceptionella resultat och lyfta fram dem för givare.

Sedan 2006 finns den kostnadsfria informationstjänsten charityrating.org. Där finns bland annat information om de hundra största ideella organisationerna.

Källa: Charity rating

Ännu en GPS, parfym eller chokladask? När julklappsfantasin tryter finns hjälp att hitta rätt i djungeln av ideella välgörenhetsorganisationer. Så kan du i stället ge en julklapp som stödjer utsatta barn, cancerforskningen eller miljön.

I en julklappsguide listar den ideella organisationen Charity rating 45 organisationer som man som privatperson kan skänka pengar. Tanken är att inspirera till en annorlunda julklapp.

- Vi vill göra det lättare för givare att hitta rätt och visa på bredden av ideella organisationer, säger Marie Boris-Möller, kommunikationschef på Charity rating, till DN.se.

Guiden utgår från fem olika ändamål för att givaren ska kunna hitta det område som engagerar henne eller honom.

Under rubrikerna socialt arbete, internationellt utvecklingsarbete, miljö, forskning och hälsovård återfinns i första hand 90-konton.
Charity rating har genom analyser också hittat fler.

- Effektiviteten är det avgörande när vi gör urvalet. De stora organisationerna känner de flesta till, men det finns så många andra som vi vill göra givarna uppmärksamma på, säger Marie Boris-Möller.

Oavsett om du ömmar för att barn till missbrukare ska få leksaker, om du vill utrota fattigdom eller om det är för regnskogen som hjärtat bultar hårdast så kan julklappsguiden hjälpa dig att hjälpa.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

”Fri etablering har gett 120 husläkare”

Majoriteten slår tillbaka om vården i Stockholm. ”Oppositionen plankar vår plan att ändra ersättningssystemet”, säger Birgitta Rydberg (FP). 5

"Nej till fri etablering av vårdcentraler”. De rödgröna presenterade sitt alternativ till Vårdval Stockholm på onsdagen. 36

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 27

Läs filmbloggen: Det var dags för en filmkvinna. Grattis Noomi Rapace!

Fredrik Risp klar för Blåvitt Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

Fredrik Risp klar för Blåvitt

Kontrakt till 31 juli. ”Vad som händer sedan får vi se”, säger IFK Göteborgs sportchef Håkan Mild.

”230 000 omkom” Foto: Ramon Espinosa / AP

”230 000 omkom”

Officiella siffror efter jordskalvet i Haiti. Men den senaste siffran från den haitiska regeringen är inte definitiv. 4

Räddad 28 dagar efter skalvet. Utmärglad och svårt uttorkad, men vid liv.

Blåsta igen Foto: Jose Jordan / 202

Blåsta igen

Vinden stoppar America's Cup. Först blåste det för lite, på onsdagen blåste det för mycket. 1

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 30

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 12