Vårbudgeten 2010

Få nyheter nu och valfläsket dröjer

Uppdaterad 2010-04-15 14:07. Publicerad 2010-04-15 13:06

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen sparar på krutet i vårbudgeten. De tidigare aviserade höjningarna av flerbarnstillägget och höjt grundavdrag för pensionärer var de enda plånboksnyheterna i budgeten.

Gunilla Nyström, privatekonom på SEB, räknar däremot med att det kan komma mer valfläsk framöver.

- Regeringen konstaterar nämligen att det finns ett ”visst reformutrymme” under mandatperioden och att detta reformutrymme ”ska stämmas av löpande”, säger hon.

- Det sägs ingenting om vilka eventuella reformer det kan tänkas bli fråga om. Men regeringen slår fast i budgeten att den grupp som fått sämst utveckling relativt andra grupper under mandatperioden är ensamstående föräldrar, konstaterar Gunilla Nyström.

• Klart är redan att landets pensionärer får höjt grundavdrag från årsskiftet 2011. Det innebär för en pensionär med 12 000 kronor i månaden sänkt skatt med 210 kronor. Totalt kostar förändringen statskassan 5 miljarder kronor.

• Barnfamiljerna kan också räkna med ett litet klirr i kassan. Flerbarnstillägget höjs i juli. En trebarnsfamilj får 150 kronor mer i barnbidrag per månad. Och en fembarnsfamilj får 500 kronor mer i månaden. Kostnad 710 miljoner kronor räknat på ett år.

 För pensionärerna har grundavdraget höjts två gånger tidigare under mandatperioden. Summerar man de tre stegen betyder det för en pension på 12 000 kronor sammanlagt en lägre skatt på 430 kronor per månad, för helåret nära 5 200 kronor.

Å andra sidan kommer den allmänna pensionen att sänkas nästa år.

- Men det är möjligt att regeringen vill vänta med fler nyheter till valrörelsen, tror Ylva Yngveson på Swedbanks Institutet för Privatekonomi.

Finansministern har ju antytt att taket för arbetslöshetsersättningen kan behöva förändras.

- Det är i så fall en välkommen förändring. Skulle taket för a-kassan ha följt inkomstutvecklingen skulle de som i år har en inkomst på upp till 24 800 kronor få 80 procent ersättning. I dag ligger taket på 18 700 kronor, säger Ylva Yngveson.

Det spekuleras också i att löften om nya skattesänkningar och pengar till ensamstående föräldrar kan tänkas komma i valrörelsen.

Men hushållen behöver också tänka på att boräntorna kommer att stiga framöver.

- Våra ränteanalytiker räknar med att den rörliga räntan stiger till 5,5—6 procent inom ett par år, säger Yngveson.

Det är förstås också något som hushållen bör räkna in i sin ekonomi eftersom omkring 70 procent av låntagarna har lån med rörlig ränta.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 2 0 tweets 2 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 133 8 tweets 125 rekommendationer

DN:s Hanna Fahl på plats i Baku: ”Historisk tävling på flera sätt.” 49 7 tweets 42 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 18 7 tweets 11 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Yaser al-Zayyat / AFP al-Assadkritiker utanför Syriens ambassad i Kuwait.

Arabiskt krismöte efter massaker

”Brutalt brott”, enligt Arabförbundet. Uppgifterna om nära 100 dödsoffer i en massaker i syriska Houma, bland dem ett stort antal barn, chockar världen. 10 5 tweets 5 rekommendationer

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 6 2 tweets 4 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 74 18 tweets 56 rekommendationer