Skottdramat i Kauhajoki

Finns det någon smittrisk?

Publicerad 2008-09-27 21:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

"Skolskjutningar har förekommit i västvärlden de senaste 40 åren och de förekommer inte i fattigare länder, om man undantar massakern i Ryssland som hade politiska förtecken." Det säger professor Leif GW Persson vid Polishögskolan.

- Samtidigt är skolskjutningar så utomordentligt, överjävligt, sällsynta att jag har svårt att tro på en spridningseffekt. De senaste 40 åren har omkring 100 elever fallit offer. Omkring tusen gånger så många skolelever dör av de vanliga skälen, knivar, slagsmål, fylla. Men dem har vi en förmåga att glömma bort.

Leif GW Persson tror dock att tillgången på vapen har betydelse för att den här typen av spektakulära våldsbrott äger rum.

- Det är ingen slump att de flesta skett i USA och även i Finland.

Psykiatern Ulf Åsgård, som bland annat arbetat med gärningsmannaprofiler, har tidigare uttryckt motsatt åsikt till Leif GW Perssons, alltså att skolmassakrer är smittsamma. Kriminologiprofessorn Jerzy Sarnecki vid Stockholms universitet anser samma sak.

- Likheterna mellan de skolskjutningar som varit är kusliga. Massakren på Columbine highschool den 20 april 1999 var mönsterbildande. De som inträffat därefter förefaller alla vara inspirerade av det som hände på Columbine. Den fick också en enorm uppmärksamhet. Men det räcker naturligtvis inte att ungdomar läser på nätet om det som hände i Littleton. De som begår den här typen av brott är människor som försöker göra sig odödliga, som har en grandios bild av sig själv. Samtidigt finns det ett hämndmotiv, säger Jerzy Sarnecki.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

UD till svenskar i området: Håll er uppdaterade om läget.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Beslut om Odells framtid skjuts upp

”Diskussionen har inletts.” Kristdemokraternas riksdagsgrupp sköt på tisdagens upp beslutet om Mats Odells framtid som gruppledare.