Fly Me

Fly Me kan ha tömts på pengar

Publicerat 2007-03-02 03:59

Över en halv miljard kronor har pumpats in i flygbolaget Fly Me på tre år. Bolagets storägare kan ha tömt bolaget på mångmiljonbelopp.

Den 1 mars 2004 lyfte det första flygplanet i lågprisbolaget Fly Mes namn. På fredagen, nästan exakt tre år senare, begärdes bolaget i konkurs. Omkring 2500 resenärer och 220 anställda berörs.

Det bolag som försatts i konkurs är Fly Me Sweden, som driver själva flygverksamheten. Moderbolaget heter Fly Me Europe och är noterat på marknadsplatsen First North. Fly Me Europe är inte begärt i konkurs, däremot stoppades handeln med aktien på fredagsmorgonen.

Det var Fly Me Sweden självt som ansökte om konkurs efter att Handelsbanken spärrat 60 miljoner kronor som betalats in av flygbolagets kunder med kontokort.

Under de tre år Fly Me har funnits har bolaget konstant gått med förlust. Dessutom har omkring 550 miljoner kronor av aktieägarnas pengar pumpats in i moderbolaget Fly Me Europe genom flera olika emissioner.

I dag finns det nästan 15 000 ägare i Fly Me. Nästa alla är småsparare och det är framför allt de som bidragit med pengarna, säger Gunnar Ek, chef för bolagsbevakningen på Aktiespararna.

Han är mycket kritisk till hur Fly Mes ledning och styrelse har skött affärerna.

Samtidigt uppger tv-programmet Västnytt att Fly Me kan ha tömts på 4070 miljoner kronor. Bland annat har Fly Me köpt 25 procent av flygbolaget River Don Ltd för 40 miljoner kronor.

Gunnar Ek säger till DN att mycket talar för att säljaren är riskkapitalbolaget Cognition som kontrolleras av Fly Mes majoritetsägare Christen Ager Hansen.

De har insett att Fly Me är på väg mot ekonomiska svårigheter och kanske konkurs. På det här sättet hinner bolaget Cognition rädda undan en hel del pengar, säger Gunnar Ek.

Han utgår från att misstankarna utreds av konkursförvaltaren och bolagets revisor.

Finns det oegentligheter ska de omedelbart anmälas till polisen, säger Gunnar Ek.

Bolaget Cognition ska även ha fakturerat Fly Me på upp mot 30 miljoner kronor för gamla fodringar, enligt Västnytt.

Konkursförvaltaren Rickard Ström började sitt arbete på fredagen. Han kommer i dagsläget inte att titta närmare på vad som skett i moderbolaget Fly Me Europe.

Jag utreder vad som hänt i konkursbolaget Fly Me Sweden. Vad som hänt i moderbolag eller andra dotterbolag ligger inte i mitt uppdrag för närvarande, säger han.

Den senaste tiden har flera signaler kommit om att något inte står rätt till i Fly Me.

Bokslutskommunikén försenades. Den skulle ha kommit den 28 februari men flyttades fram till den 5 mars. Styrelsen hänvisade till en mycket stor arbetsbörda.

Fly Mes ekonomiska situation hölls hemlig. När ägarna vid en extra bolagsstämma den 28 februari skulle ta ställning till köpet av 25 procent i River Don, fick de inga uppgifter om hur det var ställt med Fly Mes ekonomi.

Däremot vidhöll man de tidigare uppgifterna om att dotterbolaget Fly Me Sweden skulle börja gå med vinst under 2007.

Den senaste nyemissionen blev inte fulltecknad. I höstas bad bolaget aktieägarna om 194 miljoner kronor genom en nyemission.

Senare skars emissionen ned till 148 miljoner kronor. Men när nyemissionen sedan registrerades hos Bolagsverket hade det bara kommit in 114 miljoner kronor, vilket betyder att 34 miljoner kronor saknades. Detta trots att Christen Ager Hansens riskkapitalbolag Cognition ställt sig som garant i nyemissionen upp till 130 miljoner kronor.

Vd:n avgick i protest. I början av februari i år fick Fly Me en ny ledning. Fly Mes koncernchef Finn Thaulow utsågs till ny vd och styrelseordförande i dotterbolaget. I november avgick den tidigare vd:n i dotterbolaget, Fredrik Skanselid, efter att han blivit oenig med ledning och styrelse om några affärer bolaget gjort och hur informationen kring dessa skett utåt.

Fly Me varnades av Stockholmsbörsen. Fly Me hade några dagar före vd:ns avhopp fått en varning från Stockholmsbörsen som driver First North, eftersom bolaget inte skött sin informationsgivning enligt handelsplatsens regler.

DN har under hela fredagen sökt koncernchefen Finn Thaulow, styrelseordförande Björn Olegård och andra ansvariga på Fly Me. De har inte varit anträffbara på telefon.

Läs mer: Dags att rensa på börsens bakgård

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 122

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 2

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster. 1

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 66

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.