Dataskandalen

Folkpartiets presschef misstänkt för brott

Publicerat 2006-09-05 15:44

Folkpartiets topp kände till dataintrången hos socialdemokraterna redan för ett halvår sedan, det framkom vid partiets presskonferens på tisdagen. Partiets presschef Niki Westerberg har delgivits misstanke om anstiftan till dataintrång.

 Dataskandalen

Folkpartiets partisekreterare Johan Jakobsson kontaktade i mars i år Per Jodenius, som erkänt att han begått dataintrång hos socialdemokraterna. Presschefen Niki Westerberg hade meddelat Johan Jakobsson om att Per Jodenius hade och använde inloggningsuppgifter till socialdemokraternas nätverk.

Johan Jakobsson bad Per Jodenius att upphöra med intrången, och gå ut med det inträffade offentligt, meddelade folkpartiet på tisdagen. Per Jodenius fick däremot behålla sin tjänst, eftersom Johan Jakobsson uppfattat det inträffade som en omoralisk handling, men inte olaglig. Inte förrän i söndags, efter att skandalen runt dataintrången blivit offentlig, skiljdes Per Jodenius från sin tjänst.

Partiledare Lars Leijonborg meddelade på presskonferensen att han ändå har fortsatt förtroende för sin partisekreterare.

- Jag tycker hans agerande när det inträffade i mars är rimligt, säger Lars Leijonborg.

På presskonferensen berättade Lars Leijonborg också att Niki Westerberg, presschef och mediekontakt för folkpartiets riksdagsgrupp, har delgivits misstanke om brott. Brottet hon misstänks för är anstiftan till dataintrång. Westerberg tar nu en time-out från sina uppdrag för folkpartiet.

Folkpartisten Per Jodenius, som polisanmälts för dataintrången hos socialdemokraterna, ska ha informerat Niki Westerberg om uppgifter han fått reda på genom dataintrånget.

- Den information som kommit via Per Jodenius rör en äldrevårdsaktivitet och en skolaktivitet som socialdemokraterna skulle ha haft. Den informationsspridning som skett till Niki Westerberg har haft mariginell betydelse för folkpartiets aktiviteter, säger Lars Leijonborg.

Folkpartisten Nina Larsson, som namngivits som en av de som skulle ha begått dataintrång, var närvarande vid presskonferensen. Hon vidhöll där att inte begått något dataintrång, och partiledare Lars Leijonborg stöder hennes version av det inträffade.

- Vi anser att Nina Larssons uppgifter är trovärdiga, säger Lars Leijonborg.

Han anklagade vid presskonferensen socialdemokraterna för att använda det inträffade i valrörelsen.

- Det är uppenbart att socialdemokraterna försöker utnyttja det här i sin valrörelse. Vi måste återföra detta till normala proportioner, säger Lars Leijonborg.

Han har bett advokaten Peter Danowsky att leda folkpartiets interna undersökning av det inträffade och att bistå polisen.

Läs mer: Tvätta hela byken

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 113

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstänkt mord i Sollentuna

En man hittades död under natten mot onsdagen. Polisen har inlett en förundersökning om mord.

Rekordmånga returer Foto: Landov

Rekordmånga returer

Jerebkos Detroit vinnare igen. Svensken tog fler returer än i någon tidigare match.

Ny tjänst ska utmana Facebook Foto: Google

Ny tjänst ska utmana Facebook

”Google Buzz”, som gör det möjligt att utbyta meddelanden, webblänkar och foton i Gmail, ska utmana Facebook och Twitter. Läs mer

Använder du Gmail?

Se resultat

Stöld kan hjälpa danska skatteverket

Sade nej till att köpa uppgifter om danskars förmögenheter i utlandet. Men nu har myndigheterna fått tillgång till materialet utan kostnad.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkamp om Cesc Fàbregas. Spanska medier uppger att femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.