IAEA: Nordkoreas reaktor stängd

Publicerat 2007-07-16 06:56

FN:s inspektörer har bekräftat att Nordkorea stängt den omstridda kärnreaktorn i Yongbyon, säger atomenergiorganet IAEA:s chef Mohamed ElBaradei.

ElBaradei gav beskedet om stängningen vid en presskonferens i Bangkok i Thailand på måndagen. Nästa steg, att stänga och oskadliggöra Nordkoreas alla fem enheter i atomkraftsanläggningen, är mer komplicerat sade han.

- Efter i morgon (tisdag) kan vi förhoppningsvis rapportera att de stängts.

- Det ett mycket viktigt steg vi tar på den här vägen men vi har långt att gå.

Sydkorea har sänt en andra skeppslast med 7.500 ton brännolja till grannlandet i norr, sade återföreningsministern Lee Jae-Joung i Seoul. Sammanlagt 50.000 ton olja från Sydkorea ingår i sexnationsavtalet om att regeringen i Pyongyang ska upphöra med sitt atomvapenprogram, ett avtal som slöts i vintras.

Dessutom är landet lovat ytterligare 950.000 ton brännolja från olika håll.

Nordkorea uppmanade Japan och USA att upphöra med sin "fientliga politik", något Pyongyang uppger ingår i sexnationsavtalet.

USA:s erfarne Nordkoreaförhandlare Christopher Hill betonade på söndagen att stängningen av reaktorn i Yongbyon är det första steget och att många återstår innan Nordkorea lagt ner sitt atomvapenprogram.

- Det är meningsfullt endast om det följs av andra steg, sade han.

Ansträngningarna har pågått i många år att förmå Nordkorea att upphöra med sina atomvapenplaner. USA har ställt i utsikt diplomatiska förbindelser och fredsavtal om Nordkorea uppfyller alla löften. Men Washington begär också besked om läget i det program för att höganrika uran som USA säger pågår vid sidan om plutoniumproduktionen.

Yongbyon har totalt fyra reaktorer, varav två av forskningstyp och två större som aldrig har blivit färdiga. Där är en enhet för produktion av kärnbränsle, en lagringsanläggning för bränsle och en för upparbetning av använt bränsle.

Den kontroversiella reaktorn har aldrig levererat en enda kilowatt el utan bara vapenplutonium, säger experter. Det går inga kraftledningar från anläggningen.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

De svenska bolagen tar ut mest i Europa Grafik: Johan Andersson

De svenska bolagen tar ut mest i Europa

Läkemedelsbolags vinster. För varje förpackning som säljs får svenska läkemedelsbolag 81 procent av intäkterna - högst andel i Europa. 1

Läs tidigare artiklar om prisbluffen.

Läs tidigare artiklar om prisbluffen. Knepen kostar oss  miljarder. 38

Läkemedelsbolag anmäls.

Läkemedelsbolag anmäls. Anmälaren förvånad att ingen reagerat. 12

Grafik. Hit går läkemedelspengarna - andel av försäljningspriset.

Djurgården ska lämna Stadion. Kanske också Östermalm? Foto: Bildbyrån Djurgården ska lämna Stadion. Kanske också Östermalm?

Politiker vill se Djurgården på nya fotbollsarenan vid Globen

Klubben uppmanas lägga ner planerna om ny stadion på Östermalm. "Väldigt begränsade möjligheter att hitta någonstans att bygga på."

Bakgrund: Globenchefen tror på delad arena. AIK, Djurgården och Hammarby på samma hemmaplan. 87

Så ser avtalet ut med staden. Anschutz Entertainment Group hyr arenan och staden sköter driften.

Ska AIK, Djurgården och Hammarby dela på nya arenan vid Globen?

Se resultat

Klimatmötet i Köpenhamn

DN:s Lars-Ingmar Karlsson: Skäl finns att oroas över takten. 21

Kärngrupp ska ro uppgörelse i hamn. Ledare ska övertalas. 33

"Vad kan vanligt folk göra för klimatet?" Foto: Getty Images

"Vad kan vanligt folk göra för klimatet?"

Se Arnold Schwarzenegger. Kaliforniens guvernör besökte FN:s klimatkonferens – vill engagera på lokal nivå.

Webb-TV

Se länderna med de största utsläppen

Så har fördelningen av världens "koldioxidskuld" sett ut genom historien. Se rörlig grafik från Gapminder.

Väktare i stället för kameror på bussar

1.800 av 2.000 ska bytas ut. ”Utrustningen har visat sig vara mer eller mindre värdelös,” enligt SL:s pressjour. Nu sätts väktare in i stället. 34

Fotboll

Silly season – läget i lagen

In och ut i allsvenskan. I mars börjar fotbollsallsvenskan igen. DN har tagit en titt på värvningar och förluster i trupperna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Barnläkaren svarar.

Allt om Barn ”Min 2-åring gråter aldrig - varför?” Barnläkaren svarar.

Associationernas mästare.

Associationernas mästare. I sina bästa stunder är Eddie Izzard en fantastiskt oförutsebar ord- och ljudjonglör. 11

"Våga säga ifrån till svärmor."

"Våga säga ifrån till svärmor." Ribbing tipsar om hur du hanterar andra som vill uppfostra dina barn.

Fördelar och nackdelar.

Allt om Barn Gravid vid 20, 30 eller 40? Vad är bäst? Fördelar och nackdelar.