Klimatförhandlingarna

FN:s klimatchef: Ingen tid att förlora

Publicerad 2009-11-25 15:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Generalsekreteraren för FN:s klimatkonvention Yvo de Boer framträdde i en direktsänd tevesändning på onsdagen. de Boer klargjorde vad FN anser kan och måste uppnås under klimatmötet i Köpenhamn den 7 till 18 december.

de Boer tryckte på att det inte längre finns någon tid att förlora. Alla måste arbeta hårt under de 11 dagarna som återstår fram till mötet i Köpenhamn ska börja. Det finns inte längre någon tid för teknikaliteter, sa han.

- Det finns ingen tid att förlora, sa han under direktsändningen från Bonn i Tyskland. de Boer manade till snabba politiska beslut så snart Köpenhamnmötet bestämt hur mycket pengar som olika länder är beredda att satsa.

- Rika länder måste satsa tio miljarder dollar per år i en inledande insats för att vi ska kunna genomföra detta. Hur dessa pengar ska fördelas till de länder som behöver dem är något som Köpenhamn måste lösa.

- Om pengarna inte kommer så blir effekterna svåra för de länder som drabbas. Utvecklingsländerna måste få tillgång till teknologi som kan hjälpa dem att komma till rätta med utsläppen, sa de Boer också.

På en fråga från nyhetsbyrån AFP sa de Boer att han var nöjd med att den amerikanske presidenten Barack Obama strax före presskonferensen hade beslutat sig för att komma till Köpenhamn.

- Det är mer än en symbolisk gest, det är av stor vikt för förhandlingarna i Köpenhamn, sa han.

de Boer tror också att USA kommer att skriva under ett avtal när ett sådant blir aktuellt.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för flertalet länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.