Klimatförhandlingarna

Hoppet om klimatuppgörelse lever

Publicerad 2009-12-18 05:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

USA:s president Barack Obama är på väg till klimattoppmötet som slutspurtar i Köpenhamn. Där växer hoppet om en klimatuppgörelse efter ett extrainsatt toppmöte där bland andra statsminister Fredrik Reinfeldt deltog.

Under natten hölls ett ovanligt nödtoppmöte med inte bara stats- och regeringschefer, utan också ministrar på lägre nivå, bland dem USA:s utrikesminister Hillary Clinton. Mötet som kommit till på EU:s och det danska klimatordförandeskapets initiativ avslutades vid halv tre-tiden på morgonen. Då antydde Reinfeldt en försiktig optimism:

– Det var en mycket konstruktiv diskussion där vi försökte att få fram alla viktiga punkter, sade han till nyhetsbyrån Ritzau.

Men ingen ville ta ut några segrar i förskott.

– Jag har en känsla av att ledarna kommer hit för att de gärna vill uppnå något, men vi är inte där ännu, konstaterade Danmarks statsminister Lars Lökke Rasmussen, ordförande under det extra toppmötet som han kallade "fruktbart och konstruktivt".

Sveriges miljöminister Andreas Carlgren ville inte gå in på om det stats- och regeringschefernas egna klimatexperter nu försöker arbeta fram ska kallas förslag till klimatavtal, klimatöverenskommelse eller en politisk deklaration.

– Vad det ska kallas får vi återkomma till när det är klart, sade Carlgren innan det extrainsatta toppmötet med omkring 25 av världens ledare startade.

Extramötet väntas fortsätta till åtta-tiden på morgonen. Därefter, kring klockan tio, beräknas det ordinarie toppmötet sätta i gång.

USA:s president Barack Obama väntas landa i Köpenhamn kl 8.30 för att delta i förhandlingarna. Innan Air Force One lyfte med presidenten ombord utanför Washington meddelade Vita huset att presidenten kommer att ha enskilda överläggningar med Kinas premiärminister Wen Jiabao när han kommer fram till den danska huvudstaden.

Obama själv har redan meddelat att han har något nytt att komma med när han anländer. Hans presstalesman sade på torsdagen att "vända hem med ett tomt avtal skulle vara värre än att komma hem med tomma händer". I nuläget har USA inte inte specificerat hur mycket de avser att bidra med till klimatfonden och deras mål för minskade koldioxidutsläpp är betydligt lägre ställt än de andra i-ländernas.

I Köpenhamn cirkulerade uppgifter om att Wen var med på det extrainsatta toppmötet, men de visade sig senare felaktiga. Källor sade dock till TT att en kinesisk representant på hög nivå deltagit i nattmanglingen som samlade flera av världens mest inflytelserika ledare. Bland dem märktes Frankrikes president Nicolas Sarkozy, Rysslands president Dmitrij Medvedev, USA:s utrikesminister Hillary Clinton samt FN-chefen Ban Ki-Moon.

Utkastet, som inte är färdigarbetat, innehöll, enligt anonyma källor till Reuters, ännu inga mål för begränsningar av koldioxidutsläpp för världens rika länder. Dock väntas målet om att den globala uppvärmningen inte ska få öka mer än två grader att nämnas i förslaget till överenskommelse. Utkastet innehålla ett löfte om att fattiga länder ska kunna få 100 miljarder dollar (cirka 730 miljarder kronor i dagens penningvärde) per år från 2020, uppger Reuters.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 2 0 tweets 2 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 133 8 tweets 125 rekommendationer

DN:s Hanna Fahl på plats i Baku: ”Historisk tävling på flera sätt.” 49 7 tweets 42 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 18 7 tweets 11 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 6 2 tweets 4 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 83 22 tweets 61 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.