Den indiska Gangotriglaciären har minskat med 1,5 kilometer de senaste 30 åren. Det visar en ny rapport från den indiska rymdforskningsorganisationen.
Den 30 kilometer långa och flera kilometer breda Gangotriglaciären ligger i nordöstra Indien inte långt från gränsen till Kina och är en av de största i Himalayamassivet. Bara under de sista tio åren har ismassorna dragit sig tillbaka med mellan 15 och 20 meter enligt India Space Research Organisation, ISRO.
Glaciären förser stora områden kring floden Ganges med färskvatten.
I en intervju publicerad på lördagen säger chefen för ISRO, professor R R Navalgund att satellitbilder visar hur glaciären minskat i längd med 1,5 kilometer under de senaste 30 åren.
Dessutom visar bilderna hur vegetationen har spridit sig allt högre upp i bergen under de senaste årtiondena.
- Vi har studerat snöklädda glaciärer under de senaste tjugo åren och kan se hur särskilt de som ligger på sydligare breddgrader och på lägre höjd har dragit sig tillbaka, säger professor Navalgund i en artikel i tidningen India Times ekonomisektion.
- Det är svårt att säga om detta har med den globala uppvärmingen att göra . Det kan också vara en följd av en interglaciär period.
De mätningar som har gjorts sedan 1842 visar hur glaciären bit för bit har minskat i storlek. Men också så långt tillbaka som 1780 hade glaciären en betydligt större utsträckning.
Enligt en studie gjord av Världsnaturfonden kommer vattenflödet från glaciären att öka med mellan 20 och 30 procent till följd av att isen smälter.