Washington .
Den amerikanska senaten kommer att bli klar med stommen till en klimatlag innan det globala klimatmötet i Köpenhamn i december, lovar senator John Kerry. Utrikesminister Hillary Clinton tror att en pragmatisk hållning kan leda till ett gott resultat.
- Vi arbetar med en utveckling som förhoppningsvis gör det möjligt för oss att komma till Köpenhamn med någon sorts ram eller utkast till i vilken riktning kongressen är på väg med lagstiftningen, sade Kerry efter att ha träffat FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon i tisdags.
Men från ett utkast till ett kongressbeslut är steget långt.
President Barack Obama har sagt att den amerikanska kongressen inte kommer att godkänna någon klimatlag före Köpenhamnsmötet.
Den segdragna behandlingen i kongressen har oroat Europa och väckt frågan om hur betydelsefull en överenskommelse i Köpenhamn i realiteten kommer att bli. USA:s utrikesminister uppmanade på onsdagen Kina och andra asiatiska stater att dra sitt strå till stacken.
- Vi får inte låta jakten på perfektion hamna i vägen för framsteg. Om vi alla gör allt vi kan och hittar rätt blandning av pragmatism och principer, så tror jag att vi kan säkra ett starkt resultat i Köpenhamn, sade Clinton på en presskonferens inför Asien- och Stillahavsområdets toppmöte i Singapore.