Cancún. .
Det senaste decenniet har antalet svåra stormar, ihållande torka och andra extrema väderhändelser varit större än någonsin tidigare, rapporterar världsmeteorologiska organisationen WMO under klimatmötet i Cancún i Mexiko.
– Det är helt klart att det finns en uppåtgående trend både när det gäller styrka och antal i värmeböljor, skyfall och tropiska cykloner, säger Ghassem Asrar på WMO.
Redan i den första rapporten från FN:s klimatpanel IPCC förutspådde forskarna att detta skulle inträffa i en allt varmare värld. I dag finns facit.
– Temperaturen fortsätter uppåt, och de kraftiga värmeböljorna blir fler och mer spridda, säger Ghassem Asrar.
Ett exempel är sommarens värmevåg i Ryssland med svåra skogsbränder som följd. Något liknande hade inte uppmätts sedan 1500-talet, enligt WMO. Om ingenting görs för att minska utsläppen av koldioxid kommer temperaturkurvan att fortsätta uppåt – och förutsägelsen att det då blir minst 4 grader varmare om hundra år står sig, enligt WMO.
Samtidigt blir meteorologerna allt bättre på att förutspå extrema händelser.
– Årets svåra översvämningar i Pakistan kunde vi exempelvis förutspå redan en månad innan de inträffade. Den kunskapen måste vi utnyttja för att bygga upp bättre varningssystem för att skydda människors liv i framtiden, säger Ghassem Asrar.