Klimatmötet i Köpenhamn
Nya gripanden i Köpenhamn
Publicerat 2009-12-13 14:29
Foto: Adrian Dennis / AFP Photo Kravallpolis bemöter en otillåten demonstration i norra Köpenhamn på söndagen.
Den danska polisens nya massgripanden av klimatdemonstranter på söndagen väckte vrede. Totalt 257 människor fördes bort till de provisoriska arrestlokaler som i folkmun kallas klimatfängelset.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Klimatmötet i Köpenhamn
- Relaterad Webb-TV
-
Yngst på Bella Center
2009-12-18 11:57
-
"Behöver inte internet för att veta att något är fel"
2009-12-17 13:07
-
"Mår illa av att svika andra länder"
2009-12-17 06:15
- Webb-tv
- Här griper polisen klimatdemonstranterna
- Hans hemland kan försvinna i havet
- Se Arnold Schwarzenegger i Köpenhamn
- Nyheter
- Kina skriver på Köpenhamnsavtalet
- EU-kommissionär tror på klimatavtal nästa år
- Kina försvarar klimatinsats
- Världens medier om klimatmötet
- Köpenhamnsöverenskommelsen
- Klimatpanelen
- Det här är klimatforskaren Caroline Leck
- Klimatpanelen: Vår expert på energi
- Klimatpanelen: Det här är vår expert på sambandet mellan ekonomi och klimat
- Bakgrund & fakta
- Klimatmötet: Resultat och misslyckanden punkt för punkt
- Svenska utsläpp av växthusgaser rekordlåga
- Debatten startade för tre veckor sedan
- Klimatmötet dag för dag
- Snabbguide: De avgörande stridsfrågorna på klimatmötet i Köpehamn
- Analys
- DN-analys: "Ingenting har hänt"
- Här är plan B – mixtra med hela klotet
- DN-analys: Hoppet har minskat under natten
- Reportage
- Mike Hulme: ”Why We Disagree About Climate Change"
- Konstkontrakt förbinder till ekologisk begravning
- Böckerna som ger svar på klimatfrågorna
- Uppdrag: Rädda jorden
- Studenter laddar inför Köpenhamn
- De avbröt en demonstration utan att det hade skett något. Det var en grupp människor som bara gick och yttrade sin mening, säger Lisbeth Bryhl från föreningen Föräldrar mot polisbrutalitet.
Demonstranterna skulle bege sig till en rad utpekade företag för att blockera verksamheten, bland annat ett kolkraftverk, en färjeterminal och en containerterminal.
Aktionen "Hit the production" (slå mot produktionen) var ett led i försöken att påverka de pågående klimatförhandingar i Köpenhamn.
Men redan från start var aktivisterna omslutna av ett stort polisuppbåd och utanför Österports tågstation stoppades folkmassan. Demonstranternas lastbil konfiskerades och de som åkt på flaket motades bryskt ner. Efter att polisen hittat stenar på flaket uppmanades de som ville undvika att bli gripna att bege sig därifrån. Resten fick sätta sig ner och förklarades gripna.
- Det är lite galet det här. Det är en laglig demonstration och de griper folk helt utan anledning. Det är inte okej, sade Nina Restorff, en av demonstranterna, till TT.
Själv var hon inställd på en fredlig aktion där ingångarna till företagen skulle blockeras av sittande demonstranter.
Under lördagen slog dansk polis alla rekord genom att gripa nästan 1 000 personer i samband med den stora klimatdemonstrationen. Nästan alla släpptes under natten mot söndagen, bara tre häktades.
- Så här har dansk polis agerat länge, berättar Bryhl. Men den lagskärpning som drevs igenom inför klimatmötet, den så kallade lömmelpakken (lymmelpaketet), har gett polisen ökade befogenheter och den politiska debatten har dessutom gett polisen råg i ryggen.
- Det nya är den politiska uppbackningen och att man har tagit bort det individuella ansvaret — du är också ansvarig för vad alla de andra runtomkring dig gör. Det är mycket oroande, säger Bryhl.
Polisen har fått alltför stora möjligheter att ingripa mot tryckfriheten menar också danska Amnesty International.
Köpenhamns chefspolisinspektör Per Larsen försvarar polisens taktik, men medger att massgripanden kan innebära att även personer med fredliga avsikter grips.
- En finsortering är omöjlig, säger han till nyhetsbyrån Ritzau.
Men på en punkt har polisen ändrat sig: Underlag som de gripna kan sitta på har införskaffats och polisens transportkapacitet har byggts ut så att gripna inte ska bli sittande på gatan så länge.
Visar 1-10 av 55. Per sida:
Gud vad är det för fel på folk,
ni är statligt hjäntvättade eller lyckliga kapitalister
om ni är så dumma att ni tror att vi inte ska demonstrera
när planeten dör, djur, människor, växter, fiskar, hav.
Det är inte 80 talet längre då det var okej att sitta ner och prata om saker... Tror ni folk denna generation som styr nu av feta gubbar kommer att släppa sin kosing och säga ja halleluja jag räddar världen om du säger det så kära barn (NEJ) När det inte finns en demokrati utan bara ett skal kvar måste man bryta sig in i det skalet och skaka om. VI är många vi är starka sluta fega, inta parlmantet och skapa dig en demokratisk framtid sen pussas vi och gosar
Nathan, 20:39, 15 december 2009. Anmäl
Detta är diktaturfasoner och måste fördömas av alla demokrater från höger till vänster. Utvecklingen i Europa mot en urholkad demokrati och rättsstat och ökad kontroll och övervakning är skrämmande och måste hejdas innan det är för sent.
Alex, 15:51, 15 december 2009. Anmäl
Det enda vettiga är att Köpenhamnsmötet avbryts i förtid och att alla deltagarna åker hem och funderar över hur resurserna bäst ska användas för att lösa verkliga problem i dagens verkliga värld. Andreas Carlgren vill att alla bara skall skriva på vad? Han är inte rätt man för jobbet! Men han blir en bra syndabock när allt kommer kritan. Nej ta en paus och fundera lite över hur kan mötas nästa år, men nu när ingen fakta finns! Media vad står det i avtalet Obama skall komma avsluta !!
Mikael jansson, 23:54, 14 december 2009. Anmäl
Amnesty tycker väl alltid polis och militär är facister... det är sorgligt för att när det faktiskt är fallet så är det ingen som tror på dem. Som det gamla ordspråket "Ropa inte efter vargen..."
David, 21:10, 14 december 2009. Anmäl
Vidrigt att samhällsengagerade människor, som viger dagar åt att ideellt driva på i en av mänsklighetens viktigaste frågor, behandlas så respektlöst som i Köpenhamn. Bakbundna i timmar på kalla gator under förnedrande former. Det är de framsynta inom miljörörelsen som under de senaste decennierna väckt frågorna om miljö och klimat, och de förtjänar även den danska polisens respekt. Eller är det Shell och Exxon som sponsrar konstaplarna?
Trigger, 19:39, 14 december 2009. Anmäl
@Gisle: Med största säkerhet hade de som nu prosterar på gatorna i Köpenhamn även protesterat om de levt i DDR-Tyskland eller Sovjet. Blanda inte ihop korten!
DW, 19:37, 14 december 2009. Anmäl
Antingen står man för ett samhälle där våld och hot vinner eller så gör man det inte. De så kallade demonstranterna tycker att det är att utöva yttrandefrihet att begränsa andras rörelsefrihet. Om de bara vore outbildade och obildade vore det en sak, men det finns ju folk som bevisligen är lite insatta i samhällsfrågor som ändå, lik förbannat, tycker att demonstranterna gör rätt och tar till ordentliga brösttoner för att fördöma polisen. Hur hade det fungerat om dessa personer levat i en kommuniststat och velat protestera mot staten? Det blir aldrig riktigt tråkigt att läsa försvar för demonstranter, men däremot nedslående och ett lågt betyg till utbildningsväsendet.
Gisle, 18:33, 14 december 2009. Anmäl
Varför hittade man sten på flaket? Polisen gjorde helt rätt.
JKE, 16:05, 14 december 2009. Anmäl
Undrar hur mycket just upploppen förstör miljön...
gastlind, 14:37, 14 december 2009. Anmäl
Du är helt fel ute Lina m fl. I det demokratiska samhället vi lever i söker man demonstrationstillstånd av den lokala polisen och får då anvisat vilka regler som gäller och rätt att tåga genom stan, samlas för upprop ett par timmar för att därefter upplösa den i ordnade former. Gör ni på det här sättet får ni dessutom poliseskort m a o bara fördelar. Det här har SD fattat för länge sedan. Problem uppstår om man struntar i regelsystemet för demonstrationer, maskeringsförbud och beväpnar sig med påkar och stenar för då är det inte längre en demonstration utan en mobb och en sådan måste bekämpas för att den utgör en fara för andra medborgares liv, hälsa och egendom. Är dom beväpnade och inte hörsammar polisens uppmaning att upplösa folksamlingen måste polisen agera och med bestämdhet ibland bryskt avväpna och lösa upp folksamlingen. Demokratin garanterar alla människors lika rättigheter i samhället inte bara de mest högljudda det har vi alla bestämt att vill ha det så, ja vi t o m ompröva
Poliskonstapel Björk, 14:19, 14 december 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.








