M:s partistämma 2007

M ställer upp i kyrkovalet

Publicerad 2007-10-26 22:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Moderaterna kommer att ställa upp även i 2009 års kyrkoval. Men på församlingsnivå blir det upp till lokala partiföreningar att bestämma hur de vill göra.

- Vi måste vara praktiska och pragmatiska. Varför ska vi gå före alla andra i just den här processen och lämna fältet fritt för andra partier, sade Kent Persson.

Flera ombud på partistämman med ungdomsförbundet Muf i spetsen tyckte dock att det är dags att klippa banden med kyrkan helt.

- Nu har vi delat stat och kyrka och vi borde ta hela steget. Det är egentligen bara det det handlar om, sade Pia Kinhult, som sitter i partistyrelsen.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.