Muhammedkarikatyrerna

Muslimska organisationer fördömer hoten

Publicerat 2007-09-15 14:33

Stora muslimska organisationer i Sverige fördömer dödshoten mot konstnären Lars Vilks och Ulf Johansson, chefredaktör för Nerikes Allehanda.

Dela med andra:

 Muhammedkarikatyrerna

Mahmoud Aldebe, ordförande för Sveriges Muslimska Förbund, säger att han inte kan avgöra om det är ett verkligt eller ett falskt hot. Oavsett vilket har han personligen skickat en vädjan på arabiska till den grupp som sägs stå bakom hoten:

-I brevet vädjar vi till dem att de ska ta tillbaka hotet. Vi skriver att det här ska vara en nationell fråga och inte vill att det ska bli en stor internationell sak. Och vi säger också att vi i Sverige är duktiga på att lösa våra egna interna konflikter, att de bör hålla sig till sina egna bekymmer och att vi ska försöka lösa våra problem. Vi vill inte att Sverige, som tog avstånd från kriget i Irak ska drabbas av den här typen av hot, säger Mahmoud Aldebe.

Sveriges Muslimska Råd skriver i ett pressmeddelande på lördagen att man bestämt tar avstånd från och fördömer hot mot enskilda individer och svenska institutioner.

- Vi godtar varken lagbrott eller etiska övertramp på allas rätt till liv i trygghet och till värdigt och respektfullt bemötande, skriver rådet och fortsätter:

- Vi anser oss ha fått igång en god dialog med både politiker och andra och vi förespråkar detta samtidigt som vi påminner alla muslimer om ramadans fredliga anda.

Läs mer: Pakistan är en smitthärd för islamistisk fundamentalism

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Representanthusets talman Nancy Pelosi talar på en presskonferens. Foto: Charles Dharapak / AP Representanthusets talman Nancy Pelosi talar på en presskonferens.

Ja till Obamas sjukförsäkring

Representanthuset röstade igenom förslaget efter lång debatt. ”Detta är en seger för USA:s folk och en seger för förnuftet.” 79

Obamas första stora framgång.

Obamas första stora framgång. ”Mest genomgripande sociala förändringen i USA sedan mitten av 1960-talet”, skriver DN:s Michael Winiarski. 16

Viasat tar över Premier League Foto: Andrew Powell / Getty Images

Viasat tar över Premier League

Sedan tidigare klart att Canal Plus tappar rättigheterna. Viasats avtal gäller för de kommande tre säsongerna. 6

Är du nöjd med att Viasat tar över Premier League?

Se resultat

Bandet i Trollhättan igång igen

Saab 001. Exakt klockan 9.17 drog Saab Automobiles produktionsdirektör Gunnar Brunius i ett gult snöre som startade bandet. 1

Guardiola prisar Ibrahimovic Foto: David Ramos / AP

Guardiola prisar Ibrahimovic

Men Madridpressen hånar svensken. Enighet råder om en sak: Lionel Messi är i en klass ingen annan når upp till. 6

Messi briljerade. Gac Ibrahimovic ett mål i segermatch. 18

6 av 10 väntas e-deklarera

På tisdag börjar det. Även om fler tar datorn eller mobilen till hjälp är många ute i sista stund med att lämna in sina kontrolluppgifter. 6

Tänker du e-deklarera?

Se resultat

Ekonomi

Kvinnor i majoritet i Poolia.

Stark trio. Bemanningsföretaget får kvinnlig majoritet om valberedningen får sin vilja igenom.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Rädda ditt sexliv.

Rädda ditt sexliv. En stor del av sexlivet hänger på testosteronet. 23

Stockholms sista ölsjapp.

Stockholms sista ölsjapp. Upphittad pilsnerflaska väcker gamla minnen till liv.

"Jag ställer upp på allt".

"Jag ställer upp på allt". DN ställer 10 frågor till den hotade konstnären bakom Muhammedteckningen.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.