Ny myndighet ska guida i vårdvalet

Uppdaterad 2010-02-25 15:14. Publicerad 2010-02-25 12:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En ny utredning föreslår att Socialstyrelsen delas och att vissa uppdrag förs över till en ny hälsomyndighet, som ska ge konkreta råd till patienter vilken vård och vilka vårdgivare som är bäst.

Utredningen med namnet ”Institutet för uppföljning och utvärdering inom hälso- och sjukvård och socialtjänst” är i dagarna ute på remiss. Utredningen föreslår att den nya myndigheten ska ha en renodlad roll med uppföljning, utvärdering och analys inom vårdområdet, däribland vårdguidande uppdrag för allmänheten. Alltså en typ av obeoende värdering av var finns bästa kompetensen, bemötandet, vilken vårdcentral lyckas bäst etc.

Myndigheten ska också att för ta över flera av Socialstyrelsens nuvarande verksamheter. Utredningen säger ingenting om hur många tjänster som måste överföras från Socialstyrelsen till den nya myndigheten, men enligt en källa som DN talat med, så kan det handla om ett 50-tal tjänster. Utredningen, som gjorts på uppdrag av regeringen, får också ytterligare tyngd genom att regeringen redan avsatt 42 miljoner kronor i årets budget för att skapa en ny hälsomyndighet.

- Socialstyrelsen har i dag för många olika ansvarsområden som gör att det blir svårt att vara oberoende och granskande, säger Nils Blom, som tidigare arbetat som chefsjurist på Socialstyrelsen och som deltagit i utredningsarbetet.

Flera citat i utredningent vittnar om att dagens hälsomyndigheter brister i insamling av data och har haltande uppföljningsarbete och konstaterar att: ”Sverige saknar i dag en oberoende aktör som kan bedriva en kvalificerad och systematisk uppföljning och utvärdering på hälsoområdet och som kan presentera resultaten på ett begripligt sätt för patienter, klienter och medborgare.”

Socialstyrelsen, som ännu inte inkommit med sitt remissvar, menar dock att utredningen har fel och tillbakavisar regeringens uttalade vilja om att inrätta en sådan myndighet.

- Vi ser våra olika roller som en tillgång. Vi tycker inte heller att det behövs inrättas någon ny myndighet på hälsoområdet, säger Håkan Ceder, överdirektör på Socialstyrelsen.

Remissinstanser som SKL, Sveriges kommuner och landsting, riktar också kritik mot att deras självstyre inskränks.

- Så säger de alltid när statliga förslag läggs, men vi menar att den nya myndigheten kommer att ge kvalitetsinformation till både vårdenheter som till patienterna, säger Pia Maria Jonsson, hälsosystemforskare och som deltagit i arbetet med utredningen.

Utredningen är ute på remiss till fredag och regeringen kommer att ta beslut i frågan senare i vår.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 20 9 tweets 11 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 58 18 tweets 40 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Johan Gunséus / Scanpix Gustav Fridolin.

MP: Ge lärare laglig rätt till elevstöd

Förslag på Miljöpartiets kongress. Inga besked om hur mycket stödet skulle kosta statskassan. 14 6 tweets 8 rekommendationer

Starka ovationer. Retoriskt skickligt avslutande tal av språkröret som snart går på pappaledighet. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 106 30 tweets 76 rekommendationer