Amerikanen Paul Krugman tilldelas årets ekonomipris till minne av Alfred Nobel för sin forskning om utrikeshandel och ekonomisk geografi.
Paul Krugman tilldelas priset "för hans analys av handelsmönster och lokalisering av ekonomisk verksamhet".
Han har utarbetade en ny teori, "den nya utrikeshandelsteorin", för runt 30 år sedan. I den har han förenat forskningsfälten utrikeshandel och ekonomisk geografi.
Teorin skiljer sig från traditionell ekonomi genom att betona betydelsen av imperfekt konkurrens och stordriftsfördelar.
Det är en märkbart tacksam Krugman som svarar när Vetenskapakademins ständige sekreterare Gunnar Öquist ringer upp under presskonferensen.
- Tack så mycket, jag är fortfarande förvånad. Det är en stor ära, säger han.
Amerikanen Paul Krugman föddes 1953 i New York. Han är verksam vid universitetet i Princeton som professor i Economics and International Affairs.
Krugman är även kolumnist i New York Times sedan 1999 och bloggare. Han har skrivit 20 böcker och mer än 200 artiklar. Paul Krugman har undervisat på en rad olika universitet i USA, bland annat Yale och Stanford.
Sveriges Riksbanks ekonomipris till Alfred Nobels minne instiftades 1968 då Riksbanken fyllde 300 år. Det är färskare än nobelprisen och delas ut av Vetenskapsakademin.