Europa 2009
Partiledarna Fredrik Reinfeldt och Mona Sahlin under partiledardebatten 20 maj 2009.
Europa 2009
- Relaterad Webb-TV
-
Okänd märkning blir standard 2010
2009-05-22 16:38
-
EU i din vardag: Mobilen
2009-04-23 06:00
-
"Politikerna är gangsters i slips"
2009-02-23 14:00
- Senaste nyheterna
- EU slopar visumtvång för serber
- Nästan bara beröm för EU-ordföranden Sverige
- Sveriges betyg: Effektivt men trist
- Torstensson kräver öppenhet av USA om Acta
- "Det är en ganska tung portfölj"
- Blandade reaktioner från oppositionen
- Rikspolischef nöjd med Malmström
- Nästan samma jobb som Gradin
- Alliansen: "Tyngsta portföljen för Sverige"
- Migrationsverket jublar över Malmström
- Malmström blir migrationskommissionär
- Telekompaketet - bra för konsumenterna
- Telekompaketet: EU-parlamentet röstade ja
- Telekompaketet: Tolkningsstrider väntar om avstängning av fildelare
- Van Rompuy och Ashton ska leda EU
- Toppkandidaterna
- Piraterna seglar i medvind mot Bryssel
- Chatt med Eva-Britt Svensson
- Vänsterpartiets viktigaste EU-frågor
- Hon vill vara den mest kritiska rösten i EU
- Chatt med Sören Wibe
- EU-kritikern vill ha nya kamrater i parlamentet
- ”Vi får inte stänga ute folk som vill jobba här”
- Öppenhet hjärtefråga för EU-motståndare
- EU-skolan
- EU-skolan - lektion 7: Historien
- EU-skolan - lektion 6: Euron och EMU
- EU-skolan - lektion 5: Domstolen
- EU-skolan - lektion 4: Så stiftas en lag
- EU-skolan - lektion 3: Så funkar kommissionen
- EU-skolan - lektion 2: Så funkar ministerrådet
- EU-skolan - lektion 1: Så funkar parlamentet
- DN granskar
- Allt fler skänker bort en del av EU-arvodet
- Sverigedemokraterna vill hamna tillsammans med Lega Nord
- EU-panelen
- Det här är DN:s EU-chattare på valkvällen
- Chatt: Så funkar partigrupperna i EU-parlamentet
- Analys
- Ansökan om serbiskt EU-medlemskap allt närmare
- När allt var över hördes bara lovord om Reinfeldt
- Chattar om EU-länderna
- Chatt om Grekland
- Chatt om Bulgarien
- Reportage från EU-länderna
- Osäkra irländare avgör EU:s framtid
- Europeisk asylpolitik i baklås
M och S kyler ned valkampanjen
Publicerat 2009-05-22 07:11
Med två veckor kvar till valet börjar skiljelinjerna mellan partierna skönjas. Men det blir svårt att få drag i valrörelsen när de två stora partierna i själva verket är skeptiska till EU-parlamentets ökande makt.
Det officiella startskottet för valrörelsen var väl partiledarnas första EU-debatt i riksdagen på onsdagen. Men runt om i landet syns inte mycket av någon valkampanj, och därmed blir det snarare partiernas reklamfilmer i TV 4 med start på lördag som blir den verkliga startpunkten.
Riksdagsdebatten visade dock tydligt vilka åsiktsskillnader partierna vill lyfta fram i valrörelsen.
Socialdemokraternas Mona Sahlin vill att valet ska handla om EU-reglerna för utländsk arbetskraft och menar att EU-domen efter Vaxholmskonflikten om de lettiska byggarbetarna öppnar för lönedumpning och att EU:s regelverk med det så kallade utstationeringsdirektivet måste rivas upp och omförhandlas.
Men det blir svårt ör väljarna att ta ställning till hur viktigt det här kravet är eftersom de borgerliga partiledarna svarar med att hävda att Sahlin bara bedriver skrämselpropaganda, och Moderaternas Fredrik Reinfeldt säger att han också vill skydda de svenska kollektivavtalsreglerna. Han varnar för att skyddet för svenska löntagare kan försämras om man öppnar för en omförhandling av EU-reglerna.
De borgerliga partiledarna tog framför allt upp EU-förslaget om fritt vårdval, att patienter ska kunna söka vård utomlands om det till exempel är långa köer i hemlandet. Medan oppositionspartierna vill att det ska krävas klartecken från landstingen innan patienten får söka vård i något annat EU-land.
Det här anser uppenbarligen de borgerliga är en vinnarfråga, för både Centerns Maud Olofsson och Kristdemokraternas Göran Hägglund tog debatt med Mona Sahlin om den. Och det var lika tydligt att Sahlin inte ville debattera frågan.
De här är förvisso frågor som ska avgöras i EU, men det EU-organ som själva valet handlar om saknades nästan helt i riksdagsdebatten, nämligen EU-parlamentet. Först efter 2,5 timmar blev det en kort diskussion mellan Göran Hägglund och Miljöpartiets Peter Eriksson om vad ledamöterna gör i parlamentet.
Och det är nog här en stor del av problemet med parlamentsvalet ligger. Partierna har en tvetydig hållning till EU-parlamentet.
Förre statsministern Göran Persson var öppen motståndare till en europeisk parlamentarism och ville att makten skulle ligga hos EU-ländernas regeringar. Och den hållningen kan man fortfarande delvis hitta hos både S och M, som är skeptiska till förslag om ökad makt för EU-parlamentet.
När Reinfeldt och Sahlin debatterar EU handlar det därför nästan uteslutande om vad svenska regeringen ska göra i EU. Ingen nämner att riksdagen, där debatten fördes, har betydligt mindre makt i dag och att EU-parlamentets inflytande ökat.
Det här leder också till att mellan EU-valen får de svenska EU-parlamentarikerna till stor del sköta sitt arbete bäst de vill.
Läs mer: Okänd märkning blir standard 2010
Visar 1-4 av 4. Per sida:
Det är ju ytterst märkligt mot bakgrund av den maktförskjutningsskepsis som Henrik Brors påstår finns hos både s om m att man änvå valde att ratificera Lissabonfördraget som är ett påtagligt steg mot europeisk federalism och att man dessutom självsvåldigt gjorde detta i riksdagen i strid med de krav på folkomröstning och den fördragsskepsis som finns ute bland väljarna.
.
Varför riskerar de stora svenska partierna i så fall att på det här sättet allvarligt devalvera sitt eget demokratiska kapital hos väljarna och förgripa sig på intentionerna med den representativa demokratin genom att ignorera att man saknade politiskt mandat och förankring hos väljarna för att fatta detta för Sverige som nationalstat avgörande beslut?
.
Varför utelämnar Henrik Brors detta i sin analys?
Mats Dagerlind, 10:45, 22 maj 2009. Anmäl
Otroligt mycket väsen för otroligt lite ull. Hur kan vuxna människor ägna sig åt sådant meningslöst trams ? Alla Sveriges EU-parlamentariker utgör 2%! av parlamentet. Hur kan någon tro att EU-politiken skulle påverkas av vilka dessa 2% består av ? Varför kan inte riksdagen utse dessa 18 personer ? Riksdagen kunde ju besluta om det avsevärt viktigare Lissabon-fördraget. Varför då hålla ett säskilt val om denna bagatellfråga ?
nisse, 10:13, 22 maj 2009. Anmäl
Det finns en fråga som är oerhört konkret inför parlamentsvalet. Synd att den fallit bort i debatten. Europas Socialdemokrater har en egen kandidat till ordförande i Kommissionen. Beroende på om vi får ett rött eller blått parlament så kommer vi också få en socialdemokratisk eller konservativ ordförande för EU. Kan det bli mer tydligt än så?
Lars Johansson, 08:03, 22 maj 2009. Anmäl
Med tanke på "partiernas" syn på¨vilken roll parlamentarism ska genomföras, pålyst i gårdagens artikel av Anne-Marie Pålsson, är det inte så konstigt att de är skeptiska till EU parlamentet. De vill ju bara att parlamentet/riksdagen ska vara ett organ som klubbar igenom regeringars/regerings lagda förslag, inte ett organ där riktig granskning eller förslags produktion ska ske.
Andreas, 07:34, 22 maj 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Hyr tält i Stockholm
Hos oss kan du hyra partytält i toppklass, för alla tillfällen.
-
Psykodynamisk Terapi
Psykologer och psykoterapeuter. Handledning, utbildning och konsultation.













