SJ

800 miljoner kronor extra till järnvägarna

Publicerad 2011-04-08 13:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen anslår 6,1 miljarder kronor till drift och underhåll av järnvägarna. Det innebär en 15-procentig ökning, eller 800 miljoner kronor extra för 2011. Beskedet levererades på Trafikverket på fredagseftermiddagen.

– Dagens satsning för att minska störningarna vintertid är en del i ett långsiktigt arbete för att öka robustheten i järnvägssystemet. Med en utveckling där allt fler väljer tåget är det viktigt att järnvägssystemet blir bättre på att möta upp resenärernas och företagens krav vad gäller förbättrad tillförlitlighet, säger Catarina Elmsäter-Svärd i ett pressmeddelande.

Det var Alliansens samlade partiledare som presenterade den uppskriva budgetramen för drift och underhåll av Sveriges järnvägar. Det gäller bland annat fler mötesplatser för Malmbanan, men också insatser för att åtgärda flödesproblemen i passagerartrafiken i södra halvan av landet.

– Det här är viktiga områden som dock har eftersatts i decennier, sade Maud Olofsson på fredagens presskonferens där det också framgick att pengarna ska gå till så kallade reinvesteringar och trimningsåtgärder.

I februari presenterade Trafikverket rapporten ”Situationen i det svenska järnvägsnätet”. Man skriver bland annat att järnvägen inte möter kundernas förväntningar, att infrastrukturen åldras snabbare än vad underhållet hinner med och att den nationella planens åtgärder inte räcker för att klara utvecklingen.

Myndigheten konstaterar helt enkelt att de statliga anslagsnivåerna inte räcker till. Under 2010 tvingades man ta kredit på 900 miljoner kronor, vilket i och för sig ska ses i ljuset av två särskilt snörika och kalla vintrar.

– Vi inser att det kommer att fordras ett mycket hårt arbete från många för att komma till rätta med problemen. Det är inget som görs på en kafferast, men det är ett viktigt steg som vi nu tar, sade Göran Hägglund på fredagen.

Regeringsföreträdarna poängterar att dessa pengar är ett tillskott och inte en balansering av den tidigare sänkningen på 700 miljoner kronor. De pengarna hävdar Maud Olofsson att man redan har hämtat in i form av höjda banavgifter. Trafikverket gläds åt regeringens besked, men säger att mer skulle behövas.

Miljöpartiet är inne på samma linje och partiets trafikpolitiska talesperson Stina Bergström säger att 1,3 miljarder kronor hade behövts. Vänsterpartieta och trafikutskottets Siv Holma menar att banunderhållet behöver öka med 7,6 miljarder per år om förseningarna ska minska med 50 procent och godskapaciteten ska kunna öka med lika mycket.

800 miljoner kronor täcker inte ens upp förra årets överkostnader. Beskedet från regeringen i dag är att tågkaoset kommer att fortsätta, sade Håkan Juholt (S) vid en presskonferens i riksdagen.

Läs mer: Trafikverket nöjt med regeringens besked

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 20 9 tweets 11 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 65 18 tweets 47 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Johan Gunséus / Scanpix Gustav Fridolin.

MP: Ge lärare laglig rätt till elevstöd

Förslag på Miljöpartiets kongress. Inga besked om hur mycket stödet skulle kosta statskassan. 15 6 tweets 9 rekommendationer

Starka ovationer. Retoriskt skickligt avslutande tal av språkröret som snart går på pappaledighet. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 106 30 tweets 76 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.