S-krisen

Advokaten: Han är störd över det här

Publicerad 2011-10-11 10:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Håkan Juholts advokat Hans Strandberg talade med sin klient på förmiddagen. ”När vi talas vid är det klart att han är samlad. Men jag förstår ju och märker att han är störd av det här. Jag uppfattar att han anser att det är angeläget att få det utrett och bli av med det här så fort som möjligt”, säger han.

Strandberg har begärt fram alla papper i ärendet och ska under dagen gå genom riksdagsförvaltningens regler.

Många svenskar vill att Juholts hyresersättning ska utredas. ”Det droppar in polisanmälningar hela tiden. Det har kommit in tre, fyra stycken här på morgonen. Så fort det nämns i en nyhetssändning är det någon som anmäler”, säger chefsåklagare Stefan Göransson på riksenheten för polismål.

Göransson biträder överåklagare Björn Ericson i utredningen mot S-ledaren. Alla handlingar i ärendet ska skickas från riksenheten mot korruption, men har ännu inte kommit in.

– Vi samlar in allt material som kan ha betydelse för utredningen. Vi måste nu först ta reda på vad som har hänt, säger han.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 20 9 tweets 11 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 65 18 tweets 47 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Johan Gunséus / Scanpix Gustav Fridolin.

MP: Ge lärare laglig rätt till elevstöd

Förslag på Miljöpartiets kongress. Inga besked om hur mycket stödet skulle kosta statskassan. 15 6 tweets 9 rekommendationer

Starka ovationer. Retoriskt skickligt avslutande tal av språkröret som snart går på pappaledighet. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 133 30 tweets 103 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.