Bäckström: Regeringen bör vara aktiv

Publicerat 2008-11-22 14:42

Ska regeringen ingripa eller vara passiva i den rådande finanskrisen? Det blev det stora samtalsämnet i Ekots lördagsintervju med Urban Bäckström, vd för Svenskt Näringsliv.

- Det finns alltid problem, när det inträffar kriser, med att politiker för snabbt sätter igång regleringar och begränsningar. Det finns alltid en risk för att man tar för stora steg. Det är viktigt att man reflekterar och funderar över vad som händer, sade han.

Trots att Urban Bäckström manade till försiktighet i Ekots intervju påpekade han ändå att det är viktigt med styrning från regeringens håll. Att stötta banker som är på väg att gå i konkurs är, enligt honom, oerhört angeläget för att rädda sparare och investerare.

- När finanssystemet råkar illa ut som nu är fallet är borde det vara så att bankerna gick i konkurs och att man städade upp. Men finanssystemet är blodomloppet i ekonomin. Det skulle bli depression och massarbetslöshet om man struntade i bankerna, sade han.

Bäckström berättade att han tycker att det är viktigt att det inte är skattebetalarna som får ta den första och största smällen. Men han tror ändå på en aktiv ekonomisk politik från regeringen, även om man bör vara lite avvaktande, eftersom den har viss verkan.

- Regeringen kan mildra förloppet, men lågkonjunkturen kommer. Man kan inte hindra den, sade han.

En gemensam internationell aktion behövs för att få till stånd en lösning på finanskrisen, tror Bäckström. Under intervjun fick han även frågan om hur Svenskt Näringslivs prognos för det kommande året ser ut.

- Vi tolkar ekonomin precis som de andra, att det blir en recession nästa år. Det betyder att ekonomin går tillbaka och BNP sjunker.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 98

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.