Svenska bolag i odemokratiska länder

"Bildt förstör Sveriges goda rykte"

Publicerad 2011-12-02 14:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen håller på att förstöra Sveriges goda rykte när det gäller mänskliga rättigheter. Det anser riksdagsledamot Bodil Ceballos (MP) efter att Carl Bildt stoppat ett EU-förslag om sanktioner mot Syrien.

När EU:s utrikesministrar möttes i Bryssel i går torsdag fanns ett förslag om att stoppa export till Syrien av utrustning som kan användas till övervakning. Enligt uppgifter till SVT.se lade den svenske utrikesministern Carl Bildt in sitt veto mot detta.

Miljöpartisten Bodil Ceballos försökte få in den svenska regeringen på en annan linje innan Bildt åkte till Bryssel. EU-nämnden fick ta ställning i frågan med kort varsel genom ett skriftligt förfarande.

– Vi fick regeringens förslag på onsdagskvällen och torsdag morgon var vi tvungna att lämna in våra synpunkter, säger Bodil Ceballos til DN.se.

– Regeringens förslag var att sanktionerna skulle gälla utrustning som ”huvudsakligen” skulle användas för övervakning av befolkningen. Vi ville att de även skulle gälla all utrustning som ”kan” användas i det syftet och hoppades att det skulle bli regeringens linje i Bryssel.

Syftet med att regeringen ville få med begränsningen ”huvudsakligen” är att då kan vanlig telefoniutrustning fortfarande exporteras. I klartext betyder detta företaget Ericssons nätverksteknik.

Nät som byggs av Ericsson innehåller funktioner för avlyssning och lokalisering av människor som kan användas av diktatorer för att förfölja demokratisk opposition. Ericsson har tidigare varit i blåsväder för att man sålt teknik till såväl Syrien som Vitryssland och Iran.

– Det är väldigt anmärkningsvärt att regeringen gör så här men det är inte första gången. Sverige har länge haft ett väldigt gott rykte när det gäller mänskliga rättigheter som byggt på ett mångårigt arbete. Men den här regeringen håller på att förstöra detta i fråga efter fråga, säger Bodil Ceballos.

Hon anser inte att argumentet att telefonin spelat en så viktig roll under den arabiska våren håller i den situation som nu råder i Syrien. Där råder sedan flera månader en väpnad konflikt mellan Assadregimen och oppositionen som skördat tusentals dödsoffer.

– Nu ber den syriska oppositionen om sanktioner och då tycker jag att vi ska införa det. De inser att de inte längre kan använda telefonerna eftersom regimen använder dem till att punktmarkera människor, säger Ceballos.

DN.se har sökt utrikesminister Carl Bildt för en kommentar.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 107 26 tweets 81 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?