Regeringens åtgärder för att ordna fler jobb är inte tillräckliga. Ordentliga satsningar för småföretagen samt en väl utbyggd arbetsmarknadsutbildning saknas i budgeten, anser experter som DN talat med.
Regeringes främsta mål är att föra Sverige till full sysselsättning. Alla som kan arbeta ska kunna få ett jobb, lyder regeringens budskap – men gör den tillräckligt? Nja, anser expertisen. Robert Bergqvist, chefsekonom på SEB, efterlyser fler åtgärder för småföretagen:
– Rutavdrag och sänkt restaurangmoms är förmodligen något som kommer att leda till ökad sysselsättning, men det krävs mer. Det måste vara lätt att starta och driva företag.
Sänkta arbetsgivaravgifter och ytterligare reduktioner av bolagsskatten står högt på önskelistan. Därutöver krävs åtgärder som ger en rörligare arbetsmarknad, menar han.
– Det handlar om arbetsmarknads- och kompetensutbildningar av olika slag.
Även Bengt Roström, makro-analytiker vid Nordea, menar att regeringens åtgärder inte är tillräckliga.
– Coachning och lärlingssystem är bra, men man skulle också kunna sänka arbetsgivaravgiften för enmansföretag. Det ger effekt direkt. Utökade lärlingsbidrag vore också av nytta.
Viktigt, enligt både Bergqvist och Roström, är att få fler ungdomar i arbete.
– Det räcker inte med sänkta arbetsgivaravgifter. Här måste man göra mycket mer så att den höga arbetslösheten inte biter sig fast, konstaterar Bengt Roström.
Från fackets sida rör den starkaste kritiken rådande arbetsmarknadsutbildning.
– Företagen säger redan i dag att de har svårt att hitta rätt kompetens. Universiteten måste öppnas upp för vidareutbildning. Därtill krävs bättre stöd till långtidsarbetslösa, säger TCO:s ordförande Sture Nordh.
Lena Westerlund, chefsekonom på LO, menar att stödet till de arbetslösa måste förbättras.
– Samtidigt krävs kompetenshöjande åtgärder för dem som redan har arbete, säger hon och efterlyser 20 000 platser per månad i arbetsmarknadsutbildning.
Lars Calmfors, professor i nationalekonomi och ordförande i Finanspolitiska rådet, menar att det med tanke på rådande konjunktur kan vara rimligt att dra ned volymen på de arbetsmarknadspolitiska programmen, vilket regeringen har aviserat.
Dock anser han, liksom LO och TCO, att arbetsmarknadsutbildningen ligger på en för låg nivå:
– Man har en lite för stor tro på insatserna för coachning. De kommer visserligen mer till sin rätt i en konjunkturuppgång, men vi vet rätt lite om deras effektivitet, säger han.