Bottenbetyg för Husmark Pehrson

Publicerad 2010-01-02 09:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fredrik Reinfeldt (M) och Anders Borg (M) får fortsatt godkänt av svenska folket, värre ser det ut för Cristina Husmark Pehrson (M) som efter hård kritik mot sjukförsäkringssystemet får sänkt betyg.

Statsminister Reinfeldt och finansminister Borg får höjt betyg och fortsätter att vara de populäraste i regeringen, enligt en undersökning som Sifo har gjort på uppdrag av Aftonbladet. Både Reinfeldt och Borg får med betyget 3,5 godkänt för deras sätt att hantera det senaste året turbulens i ekonomin.

Minst populär är socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrson (M) som efter kritiken mot sjukförsäkringssystemet får sitt betyg sänkt till 2,4 av 5. Men redan innan hon fick sitt betyg var hon medveten om att opinionen var emot henne.

- Tar man på sig ett uppdrag som minister får man också vara beredd på att ta kritik — i synnerhet om man börjar presentera nya reformer inom trygghetssystemen, sade hon i en intervju till TT i anslutning till julhelgen.

Folkpartiledaren Jan Björklund får nätt och jämnt godkänt med 3,0. För Centerledaren Maud Olofsson och Kristdemokraternas Göran Hägglund blir betygen 2,7 respektive 2,8.

I undersökningen fick 1 000 personer över 15 år sätta betyg på de ministrar de kände igen.

Läs mer: MP kraftigt framåt — SD backar

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 110 26 tweets 84 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?