Vårbudgeten 2009

Budgeten i korthet

Publicerat 2009-04-15 12:22

  • Ambassader och annan utrikesrepresentation kostar mer som följd av kronans minskade värde. Anslaget föreslås höjt med 23, 6 miljoner kronor.
  • SCB, Statistiska centralbyrån, får 10,3 miljoner kronor för att göra arbetskraftsundersökningar (AKU) på 24 000 individer varje kvartal från och med andra kvartalet i år.
  • Skatteverket har fått ökade kostnader med det nya systemet för hushållsnära tjänster och de nya bidragen för renovering och tillbyggnad (ROT-avdrag). Anslaget för detta förslås öka med 30 miljoner kronor.
  • Polisen har trots effektiviseringar inte lyckats hålla sin budget. För att täcka uppkomna brister ökas anslagen med 150 miljoner kronor.
  • Sveriges deltagande i FN-ledda operationer utomlands har ökat kraftigt när kronkursen fallit. För att kompensera detta ska anslaget öka med 210 miljoner kronor.
  • Anslaget till Förbandsverksamhet och beredskap ökas med 138,1 miljoner. Pengarna går bland annat till den internationella helikopterfonden för att täcka kostnader i samband med internationella insatser.
  • Statligt ägda Swedfunds verksamhet i utvecklingsländer och Östeuropa har blivit dyrare som följd av den finansiella krisen. Regeringen vill därför tillföra Swedfund ytterligare 300 miljoner kronor.
  • Migrationsverket har fått ökade kostnader när antalet asylärenden blivit större. Bland annat kommer behovet av offentliga biträden att öka. För detta föreslås ytterligare 70 miljoner kronor.
  • Kostnaderna för läkemedel har ökat och staten har tecknat ett nytt avtal med Sveriges kommuner och Landsting (SKL) för att täcka dessa. Ökade anslag med 800 miljoner för 2009 föreslås.
  • Omorganisationen av Försäkringskassan och dess nya IT-system har orsakat förseningar och försämrat handläggningen av ärenden. För att upprätthålla tilltron till socialförsäkringarna ska anslaget öka med 600 miljoner kronor.
  • De utökade möjligheterna till yrkesutbildning av vuxna på gymnasienivå kostar mer än beräknat. En anslagsökning på 31,3 miljoner kronor föreslås.
  • Saneringen och återställande av förorenad mark får minskade anslag med 15 miljoner kronor. Dessa pengar ska istället bland annat gå till ökade anslag för regeringskansliet.
  • Stamnätet för kraftöverföring inom Sverige och kraftförbindelserna till grannländerna behöver förstärkas, bland annat som följd av att fler vindkraftsverksparker byggs. Svenska Kraftnäts investeringsplan för 2009 – 2011 på 6,8 miljarder kronor föreslås få godkänt av riksdagen.
  • Kommuner och landsting ska få höjda statsbidrag med 7 miljarder kronor 2009 för att användas under 2010. Skälet är bland annat att trygga sysselsättningen under lågkonjunkturen.
     

Läs mer: Östros: "Regeringen har satsat på PR"

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Politik/EU

Alliansen slipar vårdpolitiken

Den borgerliga alliansen vill utöka vårdgarantin till att omfatta även sjukhusens akutmottagningar. Läs artikeln

Sahlin kritiserar turkiskt hot

S-ledaren Mona Sahlin är mycket kritisk mot den turkiske premiärministerns uttalanden om att kanske behöva beordra 100.000 armenier att lämna Turkiet. ”Det är ett otäckt hot”, säger Sahlin. Läs artikeln

Maud Olofssons bloggande KU-anmäls

Näringsminister Maud Olofsson, (C), har anmälts till riksdagens konstitutionsutskott. Läs artikeln

Allt om Motor

Skåda kombikungen

Marknadens mest prisvärda kombi. Skoda kopplar greppet ordentligt.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 15

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet

Rapace hyllas i USA.

Rapace hyllas i USA. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären. 55

Nyheter från Förstasidan

”Obama har rösterna” Foto: AP

”Obama har rösterna”

Omröstning på på söndagen. ”Vi har rösterna som krävs för att få igenom vårdreformen”, säger Steny Hoyher, ledaren för Demokratiska partiets ledamöter i representanthuset. 13

DN:s korrespondent i Washington, Michael Winiarski: Faller förslaget blir Obamas presidentskap allvarligt försvagat. 34

Jättedemonstration för Berlusconi Foto: Franco Origlia / Getty Images

Jättedemonstration för Berlusconi

Inför de kommande regionvalen. Premiärministern passade på att använda tillfället till att rikta svidande kritik mot sina politiska motståndare,

Årets avtalsrörelse

Påskhandeln hotad

Strandade förhandlingar för Handels. Efter sex veckor har parterna inte kommit närmare varandra i vare sig löne- eller bemanningsföretagsfrågan. 6

Arbetsgivare och tjänstemän inom industrin överens. Avtalet ger 2,6 procent under avtalsperiodens 18 månader. 39

Flera fackförbund beklagar industriavtalet. ”Väldigt olyckligt för vårt samarbete i facken inom industrin.” 26

Är du nöjd med din lön?

Se resultat

Avslöjandet om Guillou och KGB gav en guldspade

Grävand journalistik. De prisade ämnena var skiftande när Föreningen Grävande Journalister delade ut de prestigefyllda guldspadarna. 3

50 år sedan blod- badet i Sharpeville Foto: UPI / Scanpix

50 år sedan blod- badet i Sharpeville

Den 21 mars 1960 samlades uppemot 5.000 personer framför Sharpevilles polisstation för att protestera mot Sydafrikas passlagar. 69 av dem – män, kvinnor och barn – sköts ned. Läs mer

Allt om Motor

Skåda kombikungen

Marknadens mest prisvärda kombi. Skoda kopplar greppet ordentligt.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 15

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet

Rapace hyllas i USA.

Rapace hyllas i USA. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären. 55