Höstbudgeten 2009

Budgeten presenterades i dag

Publicerad 2009-09-21 08:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Finansminister Anders Borg har presenterat höstbudgeten. I sak var det mesta känt sedan tidigare. Regeringen satsar stort på reformer i ett försök att stävja den snabbt stigande arbetslösheten.

Finansminister Anders Borg har genomfört den så berömda budgetpromenaden. Åtföljd av medarbetare och journalister traskade han de 400 meterna från Finansdepartementets innergård till riksdagen där han nu presenterar 2010 års budget.

Och enligt Borg, vars promenad ramades in av en himmel lika grå och trist som det väntande budskapet, är det en krisbudget som läggs på bordet.

Trots det är utrymmet för reformer väl tilltaget.

Inte ens ett halvår har gått sedan regeringen presenterade vårbudgeten, men redan är det annat ljud i skällan. Då var det fokus på krisen och utrymmet för reformer ansågs vara ”noll”. Nu presenteras i stället åtgärder till ett värde av 31,9 miljarder kronor för 2010.

Anders Borg lät under en presskonferens på söndagen meddela att fokus ligger på att dämpa krisens påverkan på arbetsmarknaden. Därför har regeringen valt att fördela miljarderna på i huvudsak tre saker:

Tillfälliga krisåtgärder för att motverka att arbetslösheten biter sig fast: Pengar till kommuner och landsting samt arbetsmarknad och utbildningsplatser.

Förstärkt arbetslinje: Sänkt jobbskatteavdrag samt sänkta egenavgifter för företagen.

Att värna välfärden: Sänkt skatt för pensionärer samt resurser till rättsväsendet.

Enligt finansministern bör fokus ligga på en expansiv finanspolitik, annars finns risken att arbetslösheten fastnar på en nivå nära tio procent.

- Det viktigaste nu är att säkra att vi kan nå tillbaka till fem, sex procent, sade Borg på söndagen.

Regeringens prognoser spår att arbetslösheten kulminerar 2011 på 11,6 procent vilket motsvarar 560.000 personer. För att snabbt föra så många som möjligt tillbaka i arbete satsas nu stort på fler utbildningsplatser och en utbyggd arbetsmarknadspolitik.

Men viktigaste åtgärden för att stimulera människor att arbeta är, enligt Anders Borg, de sänkta inkomstskatterna för dem i arbete.

- Det är absolut nödvändigt att gå vidare med jobbskatteavdraget, sade han och hävdade att det är det mest effektiva medlet av alla för att motverka arbetslöshet.

För att stärka den offentliga sektorn får kommunerna ett tillskott bidrag om tio miljarder. Tanken är att så många avsked som möjligt ska kunna undvikas.

Även pensionärer och studenter får löfte om tjockare plånböcker nästa år. För förstnämnda grupp äts dock tillskottet upp på grund av kristiderna eftersom systemet är kopplat till börsen.

Men allt är inte elände, påminde Anders Borg om. Skatteintäkterna blir större än regeringen tidigare trott, dessutom sjunker utgifterna för sjukpenning och förtidspension. Och finansministern påpekade själv att de flesta bedömare ser med större tillförsikt på framtiden är regeringen.

- Jag är luttrad när det gäller ekonomiska bedömningar och vet att det mest sannolika är att vi har fel. Det är mycket möjligt att återhämtningen kommer snabbare än vad vi nu tror.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 112 26 tweets 86 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?