C: Slopa turordningsreglerna

Publicerad 2009-05-08 18:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

ÖREBRO. Centerpartiets ledning fick nästan igenom sina förslag om att förändra lagen om anställningsskydd på sin stämma på fredagseftermiddagen. Delegaterna vill dock gå längre än partiledningen för de allra minsta företagen.

Partistyrelsen har förslagit att lagen ska vara kvar men att företag med upp till femtio anställda ska få göra undantag i turordningsreglerna. Idag är gränsen tio anställda.Men argumenten emot var många, speciellt från ungdomsförbundet.
 

- Att vara ung och arbetslös är ett av de hårdaste straffen man kan få. Man får ingen a-kassa, har inga arbetskamrater och ingen arbetslivserfarenhet för att söka nytt jobb. Man står utanför. Man längat så innerligt efter sitt första jobb. En stor del av problemet stavas LAS, lagen om anställningsskydd. Eller lagen om anställningsstopp om man så vill, sa ungdomsförbundets ordförande Magnus Andersson. 

Helena Törnqvist fyllde på:  

- Las ger oss en falsk trygghet som vi klamrar oss fast vid. Den hämmar rörligheten på arbetsmarknaden, den höjer trösklarna för ungdomar och personer med invandrarerfarenhet att få nya jobb, argumenterade hon. 

- Las skapar svaga och är en utaförskapsfabrik, ansåg Johan Pettersson. 

Kristina Bäckström såg risker för likformighet om Las skulle försvinna. 

- Att helt avskaffa Las innebär en risk för att man i framtiden anställer ja-sägare. 

Några gillade dock Las. 

- Det är ju bra att Centerpartiet är ett företagarvänligt parti som vill skapa jobb. Jag vill också att vi ska vara ett parti som värnar om den som är arbetare och har anställning. Varför ska vi göra det otryggt att jobba i ett litet företag, undrade Lisbeth Karlsson. 

Vid röstningen fick partistyrelsens förslag om att behålla ett slags minimalt Las stöd. Däremot ville stämman låta företag med upp till tio anställda helt skulle slippa turordningsreglerna. Centerledningen hade i sitt förslag inte undantagit dessa företag. Men Centerledaren Maud Olofsson tyckte att hon ”kunde leva med” det resultatet. 

- Man ska tolka det som att folk på stämman är trötta på småföretagens hindras att skapa jobb, var hennes kommentar. 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Flygstrejk bryter ut efter nobbat bud

Tvist om arbetstider. Allt pekar nu på att flygstrejken mot flera av charterbolagens flygbolag bryter ut på tisdagen.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.