Elektronisk övervakning
Centern agerade mot bloggare
Publicerat 2008-06-21 13:34
Centerns kommunikationschef misstyckte om en bloggares inlägg där han bett ett antal borgerliga riksdagsledamöters dra åt helvete. I stället för att vända sig till skribenten själv mejlade hon vd:n på tv-bolaget Strix, hans arbetsgivare.
Dela med andra:
Elektronisk övervakning
- Relaterad Webb-TV
-
Livet 2.0: Facebook kontra FRA
2009-07-27 09:23
- Senaste nytt
- Datainspektionen: Övervakning allt lättare
- I morgon börjar signalspaningen
- Norge kräver krafttag mot FRA
- Livet på nätet kan ge nya folkstormar
- S lovar riva upp och göra om FRA-lagen
- Tidigare artiklar
- Moderater ändrar sig om datalagring
- Avlyssningsförslag får vila
- S säger nej till avlyssningslag
- Myndigheter kan beställa information från FRA
- Bäddat för strid om avlyssning
Journalisten och debattören Richard Slätt bad i sin blogg Rätt & Slätt åtta namngivna borgerliga riksdagsledamöter dra åt helvete. Detta i onsdags efter att de röstat ja till den nya, hårt kritiserade FRA-propositionen.
"Till er vill jag nu säga följande: Ni kan dra åt helvete!", lyder reaktionen från inlägget den 18 juni.
I inlägget framgår också att han är personligen bekant med flera av ledamöterna, och i ett par tidigare inlägg har han också varnat för att han skulle vända sin vrede mot dem om de ställde sig bakom regeringens förslag. Den här tonen gillas inte av centerns kommunikationschef Lena Forsman.
I torsdags förmiddag mejlade hon till vd Henrik Stenlund på tv-produktionsbolaget Strix där Richard Slätt arbetar. I mejlet, som redovisas i ett inlägg från midsommarafton på Rätt & Slätt, skriver Lena Forsman att "en person som presenterar sig som medarbetare på Strix har en blogg där han använder ett språk och en ton som tyvärr är vanlig i bloggvärlden men är oacceptabel i umgänget människor emellan".
Hon frågar strax därpå om Henrik Stenlund tycker att det är okej att en Strix-medarbetare, som därtill är journalist, agerar på detta sätt. En fråga som Richard Slätt bland annat tolkar som ett förgäves försök att få honom sparkad. Men så var det inte alls, säger Lena Forsman som även vände sig till Smålandsposten dit han också länkar och där han skriver på ledarsidan.
- Jag var upprörd över hans tonfall som jag uppfattar som väldigt rå. Eftersom han också skriver att han är medarbetare på Strix undrade jag om hans arbetsgivare tyckte det var okej att deras varumärke användes i dessa sammanhang, säger hon till DN.se.
Varför inte vända dig till Richard Slätt själv?
- Han får förstås skriva vad han vill på sin privata blogg, utan jag skrev för att upplysa hans arbetsgivare om länken till dem. Jag hade själv velat veta det om jag var vd.
Vad hade du gjort då?
- Jag hade nog haft ett samtal och bett honom ta bort länken från bloggen som jag faktiskt tycker är kränkande, säger Lena Forsman som vill inskärpa att hon är starkt för allas rätt att uttrycka sina åsikter.
Richard Slätt:
- Om hon nu tycker att bloggen är kränkande mot ett antal personer tycker jag att hon ska fundera över hur kränkande FRA-lagen är mot nio miljoner invånare. De personer jag räknar upp är i flera fall, numera före detta, nära vänner som jag har diskuterat FRA-lagen med i kritiskt samförstånd. Det är en stark känsla av svek.
Du förstår inte upprördheten?
- Nej verkligen inte. Inte utifrån vad det är jag reagerar mot. Det är som att jämföra äpplen med päron. Jag vet inte om ett parti kan fortsätta kalla sig liberalt om man också vill agera lite censurmyndighet, säger Richard Slätt.
Strix och Smålandsposten resonerar hur som helst till synes inte likadant som centerns kommunikationschef. Länkarna till dem är fortfarande kvar på Rätt & Slätt, och Richard Slätt skriver om Henrik Stenlunds respons till Lena Forsman att han är "en briljant vd som stod upp för mig och hänvisade helt korrekt till att vi har yttrandefrihet i det här landet".
Läs mer: Moderater ändrar sig om datalagring
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Freedom Finance-Lån
Låna upp till 350.000:- från 3,90%. Lös dyra lån - spara tusenlappar!
-
Lån från 3,93 %
Låna upp till 350 000 kr enkelt via oss på Lendo!
-
Svårt att få Lån?
Bluestep ger lån när andra säger nej. Effektiv ränta fr. 5,78%












