Ett bråk mellan socialdemokraternas och folkpartiets partisekreterare om vem som startat ryktesspridningen om Lars Danielsson överskuggade debatten om trovärdigheten hos statsminister Göran Perssons närmaste man.
I en radiointervju på morgonen dementerade departementsrådet Helen Eduards att hon haft ett förhållande med Danielsson.
-Ryktet om att min närmaste chef Lars Danielsson och jag skulle ha ett förhållande finns det ingen som helst grund för, sade hon till Ekot.
Hon hävdade att det framför allt är folkpartibloggar som spritt ryktena.
Johan Ingerö, politisk sekreterare för folkpartiet i Värmdö, publicerade den 17 februari i år ryktet att Eduards är Danielssons älskarinna och att det var hos henne han var på annandagen. Ungliberalen Johanna Nylander har på sin blogg hävdat samma sak. Hon är andre vice ordförande för Liberala ungdomsförbundet väst.
Uppgifterna fick socialdemokraternas partisekreterare Marita Ulvskog att kräva av fp-ledaren Lars Leijonborg att han tar avstånd från ryktesspridningen.
-Vi vill inte att sådant här ska få fäste i vår politiska kultur, sade Marita Ulvskog till DN och krävde "tydliga konsekvenser" för de två folkpartisterna och en ursäkt från Leijonborg till de drabbade.
Lars Leijonborg själv valde att inte göra några kommentarer alls. Men partisekreteraren Johan Jakobsson (fp) hävdar att en vänsterblogg var först ute med ryktesspridningen.
Han hänvisar till en blogg som den 17 februari, men flera timmar före folkpartisternas bloggar, antyder att Danielsson har en affär med "en 15 år yngre kollega". Där nämns dock inte kollegan vid namn.
Spekulationerna förekom på chattsidor redan dessförinnan, kan DN konstatera.
Martin Andreasson, ordförande för fp i Stockholms län, kallar ryktesspridandet för "omdömeslöst" och säger att han ska ha ett "ordentligt samtal" med bloggaren Johan Ingerö.
Denne har inte gått att nå för en kommentar.
Den andra bloggaren, Johanna Nylander, säger att hon förde uppgiften vidare eftersom det "kändes som om det var ett rykte med stor relevans i sammanhanget".
Hon beklagar om det visar sig att Eduards inte är iblandad, men också att Marita Ulvskog "går ut och skyller på folkpartiet i stället för att ta reda på vad som hände på annandagen".
Johanna Nylander står på sextonde plats på folkpartiets riksdagslista i Skaraborg och utesluter inte att hon kan kryssas in.
-Efter den här dagen är jag ju lite kändis, så
I onsdags startade Moderata ungdomsförbundet, Muf, en kampanjsida mot Lars Danielsson, "sparkadanielsson.nu". Till den inbjöds allmänheten skriva vad de tror Danielsson gjorde annandag jul.
En stor del av bidragen föreslog sexuella aktiviteter, ofta tillsammans med just Eduards.
När DN läser upp några av de mest vulgära inläggen för Muf:s ordförande Johan Forssell, säger han:
-Sådant språkbruk är inte passande. Det ska rensas bort.
Däremot försvarar han innehållet i inläggen.
-Jag kan förstå att sådana rykten sprids när han själv inte berättar vad han gjort.
Senare under torsdagen tas inlägg med "opassande språkbruk" bort, men spekulationer om kärleksaffärer finns kvar på Muf:s kampanjsida.
Lars Danielsson själv avböjde också på torsdagen att svara på frågor från journalister.