Vårbudgeten 2007 (2)

De får 2.000 mer i plånboken varje månad

Publicerad 2007-04-16 23:11

Lars Hasselfeldt med barnen Olle och Anna.

Christine Olsson Lars Hasselfeldt med barnen Olle och Anna.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nästan två tusen kronor mer i månaden får familjen Hasselfeldt att leva på när de slipper både fastighetsskatten och förmögenhetsskatten.

Det gör en stor skillnad jämfört med i dag då familjens bruttolön är knappt 19.000 kronor i månaden.

Orsaken till den kraftig sänkta skatten är huset i strandkanten vid en vacker vik av Östersjön i Roslagen. Här har Lars Hasselfeldt bott i 25 år. Familjens hus är taxerat till 2,6 miljoner kronor.

- I dag har vi en fastighetsskatt på omkring 20 000 kronor per år. Sen har vi en förmögenhetskatt på 3-4.000 kronor. När skattesänkningarna slår igenom har vi bara kvar en fastighetsskatt på 4.500 kronor, säger han.

Finräknar man blir det omkring 1.700 kronor i extra tillskott i plånboken varje månad. Sittande på altanen denna ovanligt varma vårdag med en spegelblank vik i bakgrunden borde familjen Hasselfeldt känna sig som den självklara vinnaren i alliansregeringens första vårbudget. Eller?

- Ja och nej. Självklart får jag behålla mer pengar. Men jag anser ju att jag har betalt skatt på min redan skattade inkomst. Det har staten inte med att göra, säger Lars Hasselfeldt.

Detta är ändå ett ganska neutralt sätt att svara för honom. Sedan början av 90-talet har han - milt uttryck - varit högst irriterad över den fastighetsskatt som, enligt honom, varit alltför hög. Hans upprördhet har också kunnat höras i morgonteves soffa.

Åren innan han bildade familj hade han som högst 55.000 kronor i fastighets- och förmögensskatt. På den ofta låga inkomst som han haft har det inte blivit så mycket kvar att leva på.

- Ett tag funderade jag på att sälja stället och flytta till Australien. Där tänkte jag skaffa mig en verkstad, säger han.

Så blev det inte. I dag är han anställd verkstadsarbetare, är gift med Helena, som är barnledig, och de har barnen Olle, Anna och Erik mellan ett och ett halvt och sex år.

Att familjen bor vackert förnekar de på intet sätt medan Anna just plockat fram en trampcykel och tar sig en tur på altanen. Vad pengarna ska användas till är inte resor till varmare länder.

- Det här möjliggör för oss att skaffa bergvärme, tilläggsisolera, förbättra ungarnas rum. Varmvattenberedaren är 25 år och den kan paja vilken dag som helst, säger Lars Hasselfelst och tillägger:

- Nu kan vi måla om huset i sommar och vi kommer nog att unna oss bättre mat. Nu kan vi få det lilla extra som vi alltid tidigare fått försaka.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.