Tre frågor till DN:s politikreporter Mats J Larsson som följer upplösningen av striden mellan Göran Hägglund och Mats Odell på Kristdemokraternas extra riksting i Västerås.
Först - med start klockan 14.30 - ska rikstingets 287 ombud rösta om att riksting ska hållas vartannat år i stället för varje år. Två tredjedels majoritet krävs. Är det givet att partistyrelsen vinner den omröstningen?
– Ja. Det fanns rykten för några veckor sedan att Odellfalangen ville fördröja valet till ett ordinarie riksting till i sommar, men den tanken tog Mats Odell död på genom att säga att han lägger ner sin kandidatur efter omröstningen i dag. Ändå blir det en omröstning eftersom det räcker med att ett ombud kräver det.
Hur går det i omröstningen mellan den sittande partiledaren Göran Hägglund och utmanaren Mats Odell?
– Om inte Mats Odell i sista stund ger upp före omröstningen (vilket jag inte tror, men möjligheten finns) säger även Odellförespråkare som jag talat med på förmiddagen i dag - anonymt - att de tror att det blir förlust med 30-35 procent för Odell mot 65-70 procent för Hägglund.
I Hägglunds lägrer hoppas man på en ännu större seger. Skulle det bli jämnt är det inget annat än en knallsensation. Samma ombud som röstar i kväll röstade faktiskt enhälligt på Göran Hägglund så sent som i somras.
Vad händer med Mats Odell om han förlorar omröstningen?
– Då förlorar han också med all sannolikhet sin plats i partiets presidie, som består av partiordföranden och de två vice ordförandeposterna. En annan fråga är om han får han sitta kvar i partistyrelsen. Svaret på en frågan är troligen ja eftersom han är gruppledare i riksdagen. Får han behålla den positionen? Tveksamt, men det är partiets 19 riksdagsledamöter som bestämmer.
Följ Mats J Larsson direkt under rikstinget på Twitter: @MatsJLarssonDN