Ewa Björling ny handelsminister
Publicerat 2007-09-12 13:27
Den moderata riksdagsledamoten Ewa Björling är regeringens nya handelsminister.
DN Teman i artikeln
Ewa Björling
Född 1961.
Familj: Make och två barn.
Medcine doktor, docent, tidigare forskare vid Karolinska institutet.
Ordinarie riksdagsledamot för moderaterna.
Suppleant i Konstitutionsutskottet.
Suppleant i Utbildningsutskottet.
Ledamot i Utrikesutskottet.
Ledamot i Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet.
Suppleant i Utrikesnämnden.
Källa: Riksdagen
Den nya ministern presenterades klockan 13.00 på onsdagen av statsminister Fredrik Reinfeldt under en presskonferens på Rosenbad.
Ewa Björling är född 1961, bor på Ekerö och är riksdagsledamot för Stockholms län. Hon är ledamot i utrikesutskottet och har suttit i riksdagen sedan 2002.
Ewa Björling är docent och har en bakgrund som forskare vid Karolinska Institutet.
Henns politiska intresseområden är bland annat utrikes- och säkerhetspolitik och forskningspolitik. Hon har varit ledamot av Sidas styrelse och är ordförande för det nationella rådet för hiv-prevention.
Statsministern berättade vid presentationen omedelbart om hennes "lik i garderoben". Hon äger en lila Porsche, har åkt fast för fortkörning och har bötat 2.800 kronor för detta, enligt statsministern.
Hon har även åkt fast för att ha dumpat jordmassor utanför tomten.
Ewa Björling har vidare använt svarta tjänster långt tillbaka i tiden, men har berättat om det. Nyttjandet av svarta tjänster ska ha ägt rum innan hon fick förtroendeuppdrag.
På presskonferensen fick statsministern frågan om det är okej att en minister har nyttjat svarta tjänster bara han eller hon berättar om det.
- Nej, det är det inte, men det hände innan hon fick förtroendeuppdrag, svarade Fredrik Reinfeldt.
Den nya ministern höll låg profil under presskonferensen, men lovade att ge stöd för den svenska frihandelslinjen under förhandlingarna om ett nytt världshandelsavtal.
- Jag är både glad och stolt över att ha blivit tillfrågad, kommenterade Ewa Björling sin utnämning.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Hur är din bil värderad?
Vi hjälper dig med värderingen, snabbt, individuellt, pålitligt.











