Opinionsmätningar
Feminister skulle röstas in
Publicerat 2005-04-06 20:50
Gudrun Schyman skulle kunna rusa in i riksdagen tillsammans med 25 andra feminister om det vore val i dag. Feministiskt initiativ lockar mängder av väljare från Schymans gamla parti, och gör att både vänsterpartiet och miljöpartiet riskerar att åka ur riksdagen, enligt DN/Temos mätning.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Så löd frågan
"I dagarna har det presenterats ett nytt feministiskt parti som heter Feministiskt initiativ. I styrelsen finns bland andra vänsterpartiets före detta partiledare Gudrun Schyman och litteraturprofessorn Ebba Witt-Brattström. De har nu deklarerat att de ställer upp i nästa års rikdagsval.
Om det vore val i dag, skulle du då rösta på Feministiskt initiativ?"
Opinionsmätningar
- Senaste mätningarna
- Mätning ger SD vågmästarroll
- Närmast dött lopp mellan blocken
- Fp backar efter spionskandalen
- Osäkra väljare avgör inte valet
- Allt pekar mot maktskifte
- S tappar stöd bland unga män
- Hägglund ute ur skuggan
- Vänsterpartiet under 4 procent
- Stor framgång för "nya" moderaterna
- Alliansen har dragit ifrån
- Stor borgerlig ledning i opinionen
- Dött lopp mellan blocken
- Alliansen har tappat ledningen
- Väljartapp risk för c och mp
- Fortsatt borgerlig ledning
- M starkt framåt i Stockholms län
- Kd:s uppgång stärker alliansen
- Förtroendet för Persson på väg upp igen
- Väljarnas förtroende för Billström fortsatt lågt
- Borgerlig Stockholmsmajoritet trots att m tappar röster
Den nya partibildningen offentliggjordes så sent som i måndags, men redan nu säger 7 procent av väljarna att de skulle rösta på Feministiskt initiativ, Fi, om det vore val i dag.
- Det här visar att den nya partibildningen har en helt realistisk möjlighet att komma in i riksdagen, säger Temos opinionsansvarige Arne Modig.
Sju procents väljarstöd i ett riksdagsval motsvarar cirka 24-27 mandat. I mätningen svarar 78 procent nej på frågan om att rösta på Fi, medan 15 procent inte vill ta ställning.
Den överväldigande delen av väljarna kommer från de som röstade på "vänsterblocket" i förra valet.
Mer än var fjärde väljare som röstade på vänsterpartiet, 27 procent, stödjer förra vänsterledaren Gudrun Schymans nya partibildning i dag. Och det kan bli ännu fler - det är bara drygt hälften av de tidigare v-väljarnas som svarar nej på frågan om att rösta på Fi. Resten är osäkra.
Miljöpartiet skulle förlora 17 procent av sina tidigare väljare till Feministiskt initiativ.
- Det här innebär att vänsterpartiet och miljöpartiet kan sjunka ner mot 4 procent, säger Arne Modig.
Det kan därmed bli tre småpartier som räknas till vänsterblocket som konkurrerar om samma väljare i valet nästa år, och som ligger farligt nära fyraprocentspärren för att få plats i riksdagen. Hamnar ett eller flera av partierna utanför riksdagen kan det avgöra valet till de borgerligas fördel.
Gudrun Schymans nya parti stöds av 5 procent av de som röstade på socialdemokraterna i förra valet. I antal väljare är det ungefär lika många tidigare s-väljare som v-väljare som går över till Feministiskt initiativ. Den nya partibildningen kan dessutom drabba socialdemokraterna dubbelt, eftersom många av dem som röstade på vänsterpartiet i förra valet har gått över till socialdemokraterna det senaste året men väljer nu i stället Feministiskt initiativ, enligt Temo.
De borgerliga väljarförlusterna till den nya partibildningen är betydligt mindre. 4 procent av centerväljarna säger att de stödjer Fi i dag, 3 procent av folkpartiväljarna, och 2 procent av moderatväljarna. Och ingen av de kristdemokratiska väljare som intervjuats skulle rösta på Fi om det vore val i dag.
Det är 9 procent av kvinnorna och 5 procent av männen som stödjer den nya partibildningen. Det klart starkaste stödet finns bland medålders väljare, i åldern 45 - 59 år, där mer än var tionde väljare skulle rösta på Feministiskt initiativ i dag.
Den här DN/Temo-mätningen är betydligt mer lik en vanlig väljarbarometer än de tidigare mätningar som gjorts om möjligheten för ett nytt feministparti, där man ställt frågan till väljare om de "kan tänka sig att rösta på ett feministparti". I den nya mätningen formuleras frågan som i de månatliga väljarmätningarna "om det vore val i dag skulle du då rösta på".
Feministiskt initiativ har dock en fördel i den här mätningen, eftersom partiet uttryckligen nämns vid namn. I de vanliga väljarbarometrarna får de intervjuade själva ange sitt favoritparti utan att något partinamn anges. Men eftersom partibildningen är så ny valdes den här frågeformuleringen i den här mätningen.
De kommande månadernas opinionsmätningar från de olika instituten kommer att bli emotses med stor nervositet av partistrategerna på vänstersidan i svensk politik. De avgör Feministiskt initiativs möjligheter att bli ett riksdagsparti och hur hårt det drabbar de etablerade partierna.
Läs mer: Mätning ger SD vågmästarroll
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Är din bläckpatron slut?
Vi erbjuder stort sortiment till lågt pris med snabba leveranser.
-
Beställ Online
Bläckpatron 1:-, Billiga Patroner - Beställ Online Snabbt & Enkelt!
-
Beställ bläckpatroner här
Köp skrivartillbehören här. Vi levererar snabbt & enkelt!







