Fler LO-medlemmar röstade på sd

Publicerat 2007-05-30 11:44

Fyra procent av LO:s medlemmar röstade på Sverigedemokraterna i det senaste valet, enligt en valanalys som LO presenterade på onsdagen.

- Det har skett en markant ökning av LO-medlemmar som röstat på Sverigedomokraterna, speciellt i södra Sverige. Vi måste fundera på hur vi ska jobba med det, säger Ulla Lindqvist, andre ordförande i LO.

Det handlar dock inte om att de som stött sd är rasister, menar Lindqvist. Däremot har partiet fångat upp en oro som finns bland en del LO-medlemmar.

Moderaterna fördubblade nästan sin röstandel bland LO-medlemmar i valet. Siffran steg från 5,6 procent 2002 till 10,4 procent i fjol.

Enligt LO:s analys handlar det främst om att de som tidigare röstade på ett annat borgerligt parti, främst folkpartiet och kristdemokraterna, förra året lade sin röst på m.

En tungt vägande förklaring till s-förlusten är också att många tjänstemannaväljare övergav socialdemokraterna
Politiskt handlade socialdemokraternas stora förlust om arbetslösheten och sysselsättningen. LO anser att socialdemokraternas budskap inte nådde fram tillräckligt till väljarna och att dessa i större utsträckning är tidigare hade förtroende för de borgerligas handlag med dessa frågor.

Men det fanns också brister i innehållet i den socialdemokratiska politiken på de här områdena, anser LO.

För att få tillbaka LO-väljarna gäller det att påverka den socialdemokratiska politiken.

- Det enda sättet att stärka LO-medlemmarnas inflytande över socialdemokraterna är att se till att fler medlemmar blir politiskt aktiva och går med i socialdemokraterna, anser Ulla Lindqvist.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 68

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 25

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 34

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 53

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.