Elektronisk övervakning

Flera borgerliga ledamöter tvekar ge FRA-lagen stöd

Publicerad 2008-06-15 21:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det är osäkert om det omstridda förslaget om utökad avlyssning av dator- och teletrafik kommer att gå igenom i riksdagen på onsdag. Tre av de främsta kritikerna bland de borgerliga riksdagsmännen antyder för DN att de kan få svårt att rösta med regeringens förslag.

Regeringen har föreslagit att Försvarets radioanstalt, FRA, ska få ökade möjligheter att avlyssna dator- och teletrafik som passerar rikets gränser. Kritikerna hävdar att förslaget hotar den personliga integriteten.

Regeringspartierna har sju mandats övervikt i riksdagen. Det krävs alltså att fyra borgerliga riksdagsledamöter röstar med oppositionen för att fälla regeringsförslaget.

Tre av de främsta borgerliga kritikerna av förslaget - folkpartisten Birgitta Ohlsson och centerpartisterna Fredrick Federley och Annie Johansson - säger till DN att de nu har bestämt sig för hur de ska rösta:

- Jag kommer att informera min riksdagsgrupp på måndagsförmiddagen men i övrigt inte säga något förrän i tisdagens riksdagsdebatt, säger Fredrick Federley till DN.

Samma sak säger Annie Johansson.

Birgitta Ohlsson säger att hon kommer att delta i onsdagens omröstning och alltså inte kvitta ut sig som det funnits uppgifter om.

Alla tre antyder att beslutet handlar om partilojalitet som ställs mot den egna övertygelsen:

- Det är känt att jag är mycket skeptisk mot förslaget, säger Birgitta Ohlsson. Det innebär ett mycket stort ingrepp i den personliga integriteten.

Enligt Ohlsson kan även "överväganden om den egna politiska framtiden" spela in.

Annie Johansson (c), som är en av de sex riksdagsledamöter som kryssades in efter en personkampanj, säger att "det inte är ett lätt beslut att rösta emot sin egen regering":

- Om jag röstar nej så måste jag förklara mig för min partiledning och för riksdagsgruppen och om jag röstar ja så måste jag förklara för mina väljare.

Hon antyder att det ändå är väljarna som det är viktigast att ta hänsyn till.

Även Fredrick Federley säger att partilojaliteten "är en del av beslutet":

- Det händer ju att ledamöter är kaxiga i förväg, men sedan röstar man med partiet i alla fall.

Federley säger att han i sitt anförande under riksdagsdebatten "kommer att kritisera båda sidor i debatten".

Samtliga tre säger att de kommer att rösta oberoende av taktiska överväganden.

- Men visst är jag medveten om att om jag röstar ja så går förslaget sannolikt igenom, och om jag röstar nej så krävs även andra nejröster för att fälla förslaget, säger Annie Johansson.

Alla tre är utsatta för ett starkt tryck att rösta nej. Främst är det påtryckningar på mail och i bloggar:

- Bara på ett och ett halvt dygn har jag fått 548 mail, säger Johansson.

Birgitta Ohlsson har fått 700 mail på tre dagar plus alla blogginlägg.

Riksdagsdebatten inleds på tisdag och kammaren fattar beslut på onsdagen.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Foto: Scanpix

Många flirtar på semestern

Sol och fler sovtimmar orsakerna. Nästan hälften av svenskarna flirtar på semestern, visar en ny undersökning.