Vice statsminister Björklund är på kollisionskurs med statsministern, den mittenorienterade moderatledaren Fredrik Reinfeldt vars framgångsrecept bland annat varit att han tagit avstånd från kraftiga skattesänkningar och undvikit ladadde konflikter med fackföreningsrörelsen.
På stämman som inleds i Karlstad på fredagen väntas debatt om två kliv högerut av partiets politik.
1. Lagen om anställningsskydd. FP-ledningen vill ha stöd av de 99 ombuden för att avskaffa turordningsregerna vid uppsägning. Därmed är partiet inne på samma linje som Centerpartiet.
– När det gäller turordningsreglerna bygger de på ett gammaldags synsätt från industrin att alla personer är utbytbara.
Men kan inte arbetsgivare klara detta med nuvarande lagstiftning?
– Det stora problemet med las finns i mindre företag. Dessutom missgynnas ungdomar av turordningsreglerna.
2. Inkomstskatten. Medan Reinfeldt är nöjd med dagens skattetryck och inte tycker att det brådskar att avskaffa värnskatten, så vill Björklund få ner skattetrycket och sänka marginalskatten från dagens 55-58 procent till dagens genomsnittliga OECD-nivå på 40 procent till 2018.
– Det är en avsevärt högre ambitionsnivå jämfört med tidigare när vi talade om en högsta marginalskatt på 50 procent, säger han.
Men varför är det så viktigt för svensk ekonomi att göra det? Det skulle bli en enorm omfördelning. De som redan har höga inkomster skulle få mycket mer i plånboken.
– Därför att det handlar om drivkrafter och incitament i en kunskapsorienterad ekonomi. När vi var ett industrisamhälle skapade staten gynnsamma skatteregler för att investera i maskiner. I kunskapssamhället på 2000-talet handlar det om att locka rätt personer att stanna kvar här eller att komma till Sverige. Då kan vi inte ha världens högsta marginalskatter.
Jan Björklund medger att Folkpartiet tillsammans med de två andra småpartierna nu hamnar till höger om Moderaterna på den politiska skalan i viktiga sakfrågor.
– Det kan vara så att förslagen är så kontroversiella att de skrämmer bort röster. Men det är helt nödvändigt för Sverige, säger han
Vore det inte dumt ur politisk synvinkel att går fram med förslag som kan skrämma bort väljare med långa anställningar?
– Börjar man med att sätta upp sitt blöta finger i luften då hamnar säkert i andra lösningar. Men det gör inte vi.
När Björklund på lördag väljs om till FP-ledare för andra gången går han in på sitt femte år som partiordförande. Bakom sig har han sitt första val som partiledare där partiet tappade en halv procentenhet till 7,1 procent.
Trots valmotgången ifrågasätts han inte, till skillnad från den redan utbytta ex-centerledaren Maud Olofsson, snart avgångne V-ledaren Lars Ohly och den internt hårt kritiserade KD-ledaren Göran Hägglund.
– Jag tror att det finns en insikt om att sitta i koalitionsregering innebär ganska tuffa villkor. Jag tror inte att det har hänt historiskt att ett mindre koalitionsparti gått framåt ett val. Vi tappade några tiondels procent, men i huvudsak höll vi ställningarna. Så jJag känner ett ganska starkt stöd.
Ganska starkt?
(Här ändrar sig Jan Björklund blixtsnabbt.)
– Jag känner ett starkt stöd, ett starkt stöd känner jag. Men jag är ödmjuk inför saker och ting. Vindar kan blåsa i andra riktningar, det ser man inte minst på många kollegor i andra partier.
Är det inte en risk att det blir svårt för er som ett av småpartierna i regeringen går bakåt även i nästa val 2014?
– Det är en utmaning för alla partier i koalitionen. Att gå framåt som ett mindre parti i en koalition är rätt ovanligt. I koalitionens mekanik ligger att man syns mycket i de frågor där partiet har ministrar. I andra frågor syns vi inte lika mycket.
Men hur ser din strategi ut? Hur ska ni profilera er?
– Om man utgår från den positionen att man ska profilera sig tror jag att man misslyckas. Man måste börja i en helt annan ände. Man måste fråga sig på vilka områden måste Sverige reformeras och utvecklas, vad finns det för svar på de frågorna? Den första utmaningen är att vi alla är effekter av globaliseringen. Nu går det bra för Sverige jämfört med övriga Europa, men det räcker inte med att vi har balans i de offentliga finanserna. Där lägger vi fram dessa två förslagen om las och skatterna som är kontroversiella.
Men Fredrik Reinfeldt och finansminister Anders Borg tycker tvärtom?
– Det är många aspekter att väga in. Det är kontroversiellt och skapar sannolikt politiska konflikter om man ska gå in och ändra. Vi drar olika slutsatser, de nya Moderaterna och vi.
Om Folkpartiets högersväng får stöd när las och skattefrågan diskuteras på landsmötet i helgen. Därmed har alla tre småpartier placerat sig till höger om Moderaterna, som under Fredrik Reinfeldts ledarskap undvikit att ta strid med Socialdemokraterna och fackföreningsrörelsen i flera ideologiskt laddade frågor.