Elektronisk övervakning
Folkpartister kan fälla FRA
Publicerat 2008-07-17 21:42
Den omdebatterade FRA-lagen kan komma att rivas upp. Sex folkpartistiska riksdagsledamöter har bestämt sig för att inte stödja regeringens nya FRA-förslag. Därmed har regeringen inte stöd i riksdagen.
DN Teman i artikeln
Elektronisk övervakning
- Relaterad Webb-TV
-
"Jag lutar åt att lägga ner min röst"
2009-10-13 06:00
-
Livet 2.0: Facebook kontra FRA
2009-07-27 09:23
- Senaste nytt
- Datainspektionen: Övervakning allt lättare
- I morgon börjar signalspaningen
- Norge kräver krafttag mot FRA
- Livet på nätet kan ge nya folkstormar
- S lovar riva upp och göra om FRA-lagen
- Tidigare artiklar
- Moderater ändrar sig om datalagring
- Avlyssningsförslag får vila
- S säger nej till avlyssningslag
- Myndigheter kan beställa information från FRA
- Bäddat för strid om avlyssning
En rundringning som SVT har gjort visar att sex folkpartister i riksdagen i dagsläget skulle rösta nej till det nya FRA-förslaget som det ser ut i dag. Birgitta Ohlsson, Agneta Berliner, Maria Lundqvist-Brömster, Cecilia Wikström, Solveig Hellquist och Camilla Lindberg har bestämt sig för att gå emot sitt parti och regeringen i FRA-frågan.
Regeringen ska i höst göra ändringar av den genomröstade lagen, men de ändringarna tycker de sex ledamöterna inte är tillräckliga.
- Ser förslaget ut som det gör i dag skulle jag rösta nej, säger Camilla Lindberg till SVT:s Aktuellt.
Det innebär att regeringens förslag skulle falla. I stället kan en motion med de ändringar som de sex kräver komma att gå igenom.
- Jag är beredd att antingen skriva en egen motion, som jag hoppas att så många borgerliga politiker som möjligt ansluter sig till, eller så är jag beredd att rösta för någon av oppositionens motioner, säger Birgitta Ohlsson till Aktuellt.
Ledamöterna vill inte att lagen avskaffas helt men kräver att det finns misstanke om brott innan någon avlyssning sker.
- Det allra viktigaste är att vi går i från massavlyssning av svenska medborgare som kan bli fallet i dag, säger Birgitta Ohlsson.
Läs mer: Moderater ändrar sig om datalagring
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.













