V-kongressen 19-22/2
Förnyarna starkare än någonsin
Publicerat 2004-02-22 19:58
Vänsterpartiet domineras efter partikongressen av traditionalister och kommunister, men den nye partiledaren Lars Ohly kommer att sova med ena ögat öppet.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Ja till sprutbyten - nej till proffsboxning
Kongressen beslutade med en rösts övervikt att vänsterpartiet ska tillåta försök där narkomaner får byta ut sina sprutor, en kontroversiell fråga även inom socialdemokratin. Partistyrelsen ville, med stöd av flera motioner, fortsätta förbudslinjen.
Kravet på sex timmars arbetsdag måste bli tydligare, enligt ett annat kongressbeslut.
- Det måste lyftas i budgetförhandlingarna, sade partisekreteraren Pernilla Zethraeus och talade om "högsta prioritet".
Det finns nu också kongressbeslut på att vänsterpartiet ska verka för att föräldraförsäkringen blir individuell, fullt ut. Det betyder att föräldraledigheten ska delas lika mellan föräldrarna. Det var också vad partistyrelsen ville.
Kongressen beslöt vidare att vänsterpartiet även fortsättningsvis ska säga nej till de övergångsregler som regeringen vill införa för medborgare i de östeuropeiska länder som blir EU-medlemmar den 1 maj i år. Partistyrelsen menade att sådana regler är diskriminerande och att de inte heller utgör någon lösning på problem på arbetsmarkanden.
Kongressen sade nej till ett förslag om att upphäva förbudet mot proffsboxning. Partistyrelsen ville avvakta riksdagsbehandlingen av kampsportsutredningen, som öppnar för att förbudet delvis avskaffas, men kongressen ansåg att förbudet under alla förhållanden ska vara kvar.
TT/DN
Bild

Makrillmössa till järnkamin. Foto: Jessica Gow
V-kongressen 19-22/2
- Läs mer
- Ohly vill samla vänsterpartiet efter kongressen
- Förnyarna i vänstern föll stort
- Plåster på såren för v-förnyare
- Kongressen ett bakslag för v:s förnyare
- Lönnroth petad ur partistyrelsen
- Ohly långt ifrån ensam om att förstora idrottsmeriter
- Tonen skärps mot EU
- Ohly: "Jag måste ha stått vid sidan av"
- Ohly ny vänsterledare efter jordskredsseger
- Majoritet röstade ner Lönnroth
- Krisen i Ung vänster
- Mer politik än sex i Ung vänsters konflikt
- Sexuella trakasserier fick Esbati att avgå
- Personliga motsättningar bakom Esbatis avhopp
- Esbati avgår på extrakongress
- Ledare
- Lenin i underlandet
Ryktet om förnyarnas död är nämligen överdrivet. De kontrollerade redan riksdagsgruppen, och efter kongressen har förnyarna ett alternativt program och egna partiledarkandidater.
De är alltså en kraft som Lars Ohly inte kan ignorera. I sitt avslutningstal på söndagen sträckte han ut handen men lade också till en tydlig varning:
- Vänsterpartister sluter sig inte samman i block eller grupper utan demokratisk insyn av alla partimedlemmar, sade Ohly.
Enligt socialdemokraternas partisekreterare har v-kongressen "förnedrat och förnekat" förnyarna, alltså den grupp som tar avstånd från kommunismen, misstror förstatliganden, bejakar regeringssamarbetet och kan se fördelar med EU-projektet.
Kort sagt, den grupp som står närmast socialdemokratin.
De har slängts ur partistyrelsen och kommunister har valts in i stället, förnyaren Johan Lönnroths partiprogram röstades ned och han själv kom inte ens med i partistyrelsen.
När traditionalisternas segrar var på väg att övergå i ren plundring, tvingades förnyarna vädja från kongressens talarstol om ödmjukhet och besinning. Resultatet blev några tröstposter som ersättare i partistyrelsen.
Men paradoxalt nog har förnyarna aldrig varit starkare. Förra vårens upprop mot "teskommunism" och "dogmatism" har samlat på sig ett brett stöd bland partiets pragmatiker i kommun- och landstingspolitiken.
Bara på mejllistan för det uppropet finns mellan 300 och 400 namn. Det som för något år sedan var en strömning, är nu en tydlig grupp med offentliga sympatisörer. Själva menade de sig ha stöd av ungefär en tredjedel av ombuden på kongressen.
I flera mindre partidistrikt som Bohuslän, Dalarna och Västmanland dominerar förnyarna. I riksdagsgruppen är de sedan tidigare i majoritet.
Vad partikongressen framför allt skänkt dem är ett alternativt partiprogram (det som kongressmajoriteten röstade ned) och några egna partiledarkandidater som förre vice ordföranden Johan Lönnroth, riksdagsledamoten Alice Åström och kommunalrådet Stig Henriksson från Fagersta.
Byt ut något av de namnen mot den populäre EU-parlamentarikern Jonas Sjöstedt, som också skrev under upprop våren 2003, så öppnar Lars Ohly det andra ögat också.
Efter traditionalisternas triumf på vänsterpartiets 35:e partikongress ligger alltså en "inofficiell partistruktur" färdig för vänsterpartiets förnyare. Den kommer kanske aldrig till annan användning än som en påminnelse till den nya partiledningen.
- Ni har vunnit en pyrrhusseger, kamrater. Den frihetliga socialismen kommer att segra, sade Johan Lönnroth utmanande till kongressen när han på söndagen hade avtackats av Lars Ohly.
- Förhoppningsvis blir det i vänsterpartiet, lade Lönnroth till.
För den praktiska politiken på kort sikt medför v-kongressen sannolikt ingen vänstersväng. Programkraven på EU-utträde och banksocialisering är inga nyheter för partiet.
Möjligen får en partistyrelse som domineras av renläriga ideologer svårare än hittills att acceptera de uppgörelser med regeringen som pragmatikerna i riksdagsgruppen förhandlar fram, särskilt om det skulle handla om nedskärningar.
Mycket pekar dock på att Lars Ohly, som har hög trovärdighet på vänsterflygeln, både vill och kan undvika att hamna i den politiska isolering som ett brutet samarbete med regeringen skulle innebära.
Först valåret 2006 blir det riktig returmatch mellan partiets politiska huvudinriktningar, då nästa kongress antar partiets valplattform och valsedlarna till kommun- och riksdagsval skall fastställas.
Om traditionalisterna skulle ta för sig lika glupskt då, som de gjort på helgens kongress, vore det en allvarlig provokation. Då kan det totala sammanbrottet mellan kommunister och förnyare, som redan har inträffat i Skåne, sprida sig till andra delar av landet.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
SFPH vill främja psykiskt välbefinnande
Svenska Föreningen för Psykisk Hälsa är en ideell förening med syfte att främja psykisk...
-
Hudvård och hårvård
Renunion bad & tvål - Saker som får dig att må bra! Besök webbutiken.
-
Prenumerera på tidningen Må Bra
Tidningskungen har över 440 titlar att välja mellan. Klicka här för att se vilken tidning som...









