Förundersökning mot Bildts blogg

Publicerad 2007-06-21 20:02

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En förundersökning om utrikesminister Carl Bildts blogg har inletts efter att läsare uppmanat till folkmord på palestinier på sidan. Ministerns medarbetare hävdar att man missat att ta bort inlägget.

Utrikesministern har låtit läsare kommentera ämnen på bloggen. Sveriges Radios Ekoredaktion har tidigare rapporterat om att läsare uppmanat till folkmord på palestinier.

Kommentarerna ska ha skrivits i mars och legat kvar på bloggen vid lunchtid på torsdagen. Det är chefsåklagare Jörgen Lindberg i Malmö som inlett en förundersökning. Misstanken gäller brott mot lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor.

- Har man en blogg där det går att skriva kommentarer är man också skyldig att hålla rent. Sådant som kan medföra straff, till exempel hets mot folkgrupp, är man skyldig att omedelbart rensa bort, säger Lindberg.
Hans första uppgift blir att pröva om blogginlägget är straffbart. Skulle det vara fallet kan blogginnehavaren åtalas och straffas. Och det är i så fall utrikesministern.

Jörgen Lindberg stödjer sig på BBS-lagen från 1998. Den reglerar ansvaret för elektroniska anslagstavlor.

Enligt lagen är den som innehar bloggen skyldig att ta bort kommentarer som gäller hets mot folkgrupp. Dock slank signaturen Kalles inlägg igenom.

- Det är en ren miss att inläggen inte plockats bort, säger Martina Ränk, politisk sakkunnig hos Carl Bildt.

Martina Ränk säger till TT att Bildt själv, liksom flera av hans medarbetare rutinmässigt läser kommentarerna på bloggen och tar bort sådant som inte stämmer med svensk lagstiftning.

När utrikesministern intervjuades i Ekots lördagsintervju den 21 april hade han sett kommentarerna om palestinier och tyckte de var olämpliga.

- Men det spelar ingen roll om de finns i arkiven, det är problemet, sa Bildt.
Carl Bildt fick veta att en förundersökning inletts när han kom till EU-toppmötet i Bryssel efter lunch på torsdagen.

Besked om hatkommentaren är straffbar och om utrikesministern så småningom ska kallas till förhör dröjer dock. Beslutet att inleda en förundersökning var bland de sista Jörgen Lindberg fattade innan han på torsdagen gick på semester. Han och den utredande polisen är tillbaka i tjänst först i mitten av augusti.

Justitiekansler (JK) Göran Lambertz har tidigare fått frågan om inläggen på Bildts blogg på sitt bord. Hans bedömning var att utrikesministerns internetforum inte var skyddat av grundlagen och att frågan därmed kunde prövas av polis och åklagare.

JK är den ende åklagare som kan väcka åtal i mål som rör yttrandefrihetsgrundlagen och tryckfrihetsförordningen.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Brommamamma / SVT Brölis pappa har svårt att inte curla.

Barntillåten satir om överklassen

Rikemanssonen Bröli möter verkligheten i nya tv-serien. Rika barn minerad mark i barnkulturen – inget försvar finns. ”Pappas pengar” lördagar.

The Viktor Report: Ropen skalla – safari åt alla.

Peter Wolodarski: Ett farligt experiment i praktiskt grupphat.

KD-topps tankar på ”underklassafari” får känslorna att svalla.