ANALYS.
När riksdagen öppnades för ett år sedan var det ingen som anade den djupa finanskris som rullade i gång utanför portarna. Nu är Fredrik Reinfeldts budskap att han lett Sverige genom krisen och att regeringens jobbpolitik kan återupptas. Men osäkerhetsfaktorn är hur mycket ansvar för arbetslösheten väljarna lägger på Reinfeldt.
I fjolårets regeringsförklaring fanns visserligen farhågorna för en ekonomisk nedgång med, men ingen som hörde statsministerns tal om att Sverige stod väl rustat kunde ana följderna av kraschen samma dag för den amerikanske investmentbanken Lehman Brothers.
Sedan dess har världens regeringar mött krisen med ungefär samma recept, massiva stödinsatser för att hålla ekonomin i gång och undvika en 30-talsdepression.
De flesta regeringar har också tackats av sina väljare med stigande opinionssiffror. I Sverige ledde oppositionen med 18 procentenheter för ett år sedan, i dag väger det i stort sett jämnt mellan blocken.
Statsminister Fredrik Reinfeldt känner sig uppenbarligen mer och mer hemtam i sin landsfaderskostym och talade om och om igen om vikten av att föra en ansvarsfull politik och att inte undergräva statens finanser.
Han talade samtidigt om hur ”arbetslöshet tär på en människas själ” och utlovade stora budgetsatsningar med åtgärder mot arbetslösheten och skattesänkningar för att få i gång tillväxten igen.
Hur det går ihop med talet om ”ansvar” förklaras med att de ekonomiska utsikterna förbättrats. En ny prognos med lägre utgifter och högre inkomster för staten 2010 ger regeringen 42 miljarder kronor att spendera.
Om det är en realistisk prognos eller ett luftslott kommer inte att visa sig förrän någon gång efter valet, och oppositionen lär inte lova mindre satsningar i sina budgetalternativ.
Fredrik Reinfeldt flaggade för att det blir sänkta inkomstskatter nästa år. Det fanns till och med antydningar om sänkta arbetsgivaravgifter för företagen i regeringsförklaringen, även om ingen i regeringen ville ge besked om att det kommer i budgeten eller i det borgerliga valmanifestet.
Oppositionsledaren Mona Sahlin kunde denna dag glädja sig åt att hennes partikollega, Jens Stoltenberg, vunnit valet i Norge tillsammans med sin rödgröna allians. Och hon anklagade Reinfeldt för att ha ett delansvar för den stigande arbetslösheten.
Men Fredrik Reinfeldt kan se på Norge som ett tecken på att regeringar kan vinna val på sitt sätt att hantera krisen, även om arbetslösheten skjutit i höjden.
Väljarnas syn på vem av dem som är säkrast att förlita sig till för att få ner arbetslösheten igen kan avgöra valet om ett år.