Socialdemokraternas extrakongress

Fyra fel blev de rödgrönas fall

Uppdaterad 2010-11-10 15:31. Publicerad 2010-11-10 09:33

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fyra fatala misstag kostade vänsterblocket valsegern, enligt Morgan Johansson (S), som leder en av partiets eftervalsanalysgrupper: Återinförd fastighetsskatt, höjd bensinskatt, halverad krogmoms och sänkt skatt för pensionärer.

– Vi hade ett övertag på 18 procentenheter i opinionsmätningarna innan vi gick i allians med V och MP. Vi tappade snabbt mark i samband med alliansbygget. Men vi kunde vunnit valet ändå – om vi inte gjort de här avgörande tabbarna, säger han till Sydsvenskan.

Förslaget om fastighetsskatten kallar han huvudlöst eftersom det bara skulle ge statskassan 300 miljoner kronor. Förslaget om sänkt krogmoms var en "gruppknäpp" hos samtliga partiledningar som lurades att tro att det skulle ge 10 000 nya jobb.

– Vårt jättelika vallöfte till pensionärerna lämnade mycket små positiva spår i väljaropinionen, säger Morgan Johansson, som anser att partiledningen grovt överskattade frågans vikt i väljaropinionen.

Han anser att partiets verkställande utskott bär ett tungt ansvar för förlusten, men pekar särskilt ut Thomas Östros.

– Men om man ser till frågorna som avgjorde valet väger ju skattefrågorna tungt. Och där bär Thomas Östros ett stort ansvar. Det måste man säga. Det var ju han som förhandlade fram innehållet i den ekonomiska politiken.

Enligt statsvetaren Stig-Björn Ljunggren har startskottet nu gått för kriget inom socialdemokratin. Tecken på det är SSU:s krav på att hela partistyrelsen ska ställa sina platser till förfogande och flera utspel från ledande socialdemokrater som Ylva Johansson och Morgan Johansson.

– Nu ska de långa knivarna fram. "Blamegame" (att skylla på andra) är ett sätt att uttrycka det, ett annat är att man ger betalt för gammal ost, säger han till TT.

Han tror att månaderna fram till extrakongressen kan bli blodiga för socialdemokraterna, som han beskriver som många olika partier i en koalition. När partiet har regeringsmakten hålls de olika intressena ihop, men nu försvagas sammanhållningen och de interna stridigheterna ökar.

Stig-Björn Ljunggren tror inte att tiden fram till nästa val räcker för en nystart.

– Inte som det ser ut nu, man verkar till och med ha svårt att bestämma vad som är problemet. Det som talar för motsatsen är att krisen är så stor att det finns en grundläggande sammanhållning. Det är det som gjort att ingen ännu gett sig på Mona (Sahlin), för alla inser alla att i samma ögonblick som det sker så utbryter fullt kaos.

Stig-Björn Ljunggren anser att SSU:s krav på att hela partistyrelsen ska ställa sina platser till förfogande är ett spel för galleriet.

– Det är det, eftersom de inte har någon politisk idé om vad en ny partistyrelse ska syssla med. Det finns inget politiskt innehåll i debatten ännu.

Socialdemokraternas verkställande utskott har suttit i sammanträde de senaste dagarna och enligt flera källor har diskussionerna varit heta. Stig-Björn Ljunggren är inte förvånad.

– Partiledningen har nog börjat inse att den varit för passiv och nu är det andra som tar initiativet. Men det är inte en grupp som tar initiativet, utan många som utnyttjar vakuumet. Mona verkar tagit en timeout och nu dansar råttorna på bordet.

Socialdemokraternas ordförande i Blekinge, Mats Johansson, står bakom SSU:s och Håkan Juholts krav på att hela partistyrelsen ska ställa sina platser till förfogande inför extrakongressen.

– Det är ett rimligt krav, säger han.

Johansson menar att efter valförlusten så måste man titta på inte bara partiets politik utan också på organisationen och laguppställningen.

– Läget är så allvarligt, säger han.

Johansson vill dock inte gå in på hur viktigt det är att ledande personer byts ut och påpekar att alla i ledande positioner i partiet, inte bara partiledaren Mona Sahlin, har ansvar för valförlusten.

Även Håkan Juholt, som är distriktsordförande i Kalmar och ledamot i partistyrelsen, motiverar avgångskraven för samtliga ledamöter med det kollektiva ansvar som alla i S-ledningen har för valförlusten.

–Jag kände hela valrörelsen att stödet för socialdemokratins idé om välfärd var starkare än det valresultat vi fick. Det vi hade att erbjuda väljarna var inte tillräckligt attraktivt och de vände oss ryggen på ett sätt som de aldrig tidigare gjort. Då är det viktigt med en extra kongress, där medlemmarna får chansen välja en ny styrelse och lägga fast den politiska inriktningen, säger han.

Kongressen får sedan omvälja och nyvälja, så att det blir både erfarenhet och förnyelse. Alla ska inte bort men alla ska inte med, säger han.

– När SSU var ute så tydligt, så kände jag att de har rätt. Vi bör ställa våra platser till förfogande.

Chefredaktören för Socialdemokraternas idétidskrift Tiden, Bo Bernhardsson, tycker att det vore bra om partistyrelsen ställde sina platser till förfogande.

–Det är en klok tanke, säger han.

–Någonstans måste ansvar utkrävas även i termer av ledande personer.

Bernhardsson menar att debatten i partiet kan fokusera på politiken i stället. Han är före detta riksdagsledamot och var med i den valanalysgrupp som tillsattes efter valförlusten 2006. Han menar att S snabbt måste fokusera på att förändra arbetsmarknads- och sysselsättningspolitiken. Det finns ingen anledning "att vända på alla stenar" eftersom synen på välfärden har ett brett stöd bland väljarna, men partiet var för passivt när det gäller jobbpolitiken förra mandatperioden.

Vi satt i terapi i två år före valet och grubblade på vilka vi var och vad vi ville, samtidigt som en finanskris kom vältrande in över oss. Borg och Reinfeldt fick ta över den ekonomisk-politiska scenen, säger Bernhardsson.

–Man kan inte i detta läge, med klimathot och massarbetslöshet, säga att vi inte har råd att sätta folk i jobb.

Bernhardsson efterlyser satsningar på utbildningsplatser och en mer expansiv finanspolitik med större offentliga investeringar och pengar till offentliga jobb.

Han anser att det var ett misstag att gå in i det rödgröna samarbetet. Den förra valanalysgruppen pekade på problemen med ett sådant samarbete, även om det var "inlindat".

–Vi förminskade oss alldeles otroligt genom att gå in i samarbetet och bli ett parti i mängden.

Veronica Palm, ordförande i Stockholms arbetarekommun och riksdagsledamot, anser att det vore rimligt att hon och de övriga i partistyrelsen ställde sina platser till förfogande. Men hon har inte bestämt sig än om det är det bästa de kan göra för partiet och dess framtid just nu.

–Jag har inte satt ner foten än, säger Palm och tillägger att hon behöver ytterligare några dagar på sig att fundera.

Det katastrofala valresultatet för S är i sig, konstaterar hon, ett fullgott motiv för de ledande företrädarna att ställa sina platser till förfogande. De hade kunnat tacka för sig direkt efter valet.

–Men det är bra att ingen gjorde det, vi hade inte orkat med analysen vi måste göra om alla hade avgått, säger Palm.

Men nu är läget lite annorlunda och partiet ska ha en extra kongress nästa år. Det lutar åt att det blir till den tidiga hösten, men det kan även bli före sommaren, tror hon.

–När man samlar alla till kongress är det helt rimligt att diskutera förtroende, säger hon.

–Jag har inga problem med att ställa min plats till förfogande. Men vad tror vi (i S) som grupp är det bästa? frågar hon sig och lämnar svaret därhän.

Man måste ha respekt för beslutsordningen i partiet anser Thomas Östros, med anledning av utspelen om att partistyrelseledamöterna bör ställa sina platser till förfogande.

Det ska partistyrelsen besluta om, säger Östros.

Han tror inte att någon av ledamöterna i partistyrelsen och dess innersta krets, det verkställande utskottet (VU), "biter sig fast" på sina poster.

Han säger att de som öppet kräver att ledamöterna i partistyrelsen ska erbjuda sina positioner för omprövning kanske har en annan syn på beslutsordningen i partiet.

Kritiken mot hans egen insats, som från VU-ledamoten Morgan Johansson, ser han som naturlig.

Jag har ett stort ansvar för politiken och inte minst tillsammans med Morgan Johansson. Vi sitter ju tillsammans i alla relevanta organ, säger Östros.

–ag vill fortsätta reformera politiken så att vi står starka i valet 2014, säger Östros som hänvisar till att han redan tidigt efter valnederlaget gjorde klart att S måste modernisera politiken, inte minst skattepolitiken.

Östros säger att han inte har något emot att också hans person diskuteras.

Känner du att du har förtroende?

–Jag vill gärna fortsätta reformera politiken. Förtroendet prövas dagligen och med jämna mellanrum också formellt.

Läs mer: ”Varför ökade klyftorna också när S hade makten?”

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

Live-tv: Löfvens lag

Väntas presentera nya ansikten. Nye S-ledaren Stefan Löfven ska efter ett möte med riksdagsgruppen presentera sitt nya lag.

Autism syns efter ett halvår

Möjlighet att ”avbryta” autism tidigt. Tidiga tecken på autism är synliga i hjärnan hos sex månader gamla bebisar, visar en ny studie.

Naken fröjd för ögat

Eugène Jansson hyllas på Thielska galleriet och Waldemarsudde, som frossar i hans nakna män i strålande dagsljus. DN Kultur var där.